Przejdź do treści

6 faktów o InSight - misji do wnętrza Marsa

Już dziś, 5 maja o 13:05 wystartuje rakieta Atlas V z lądownikiem marsjańskim InSight. Tuż przed startem kolejnego marsjańskiego próbnika przedstawiamy kilka najważniejszych aspektów misji i to czym różni się ona od wcześniejszych badań Czerwonej Planety.

Specjalna strona Uranii poświęcona misji InSight

Pierwsza misja, która zbada wnętrze Marsa


Już sama nazwa misji wskazuje, że jej cele naukowe dotyczą wnętrza planety. InSight zmierzy puls planety (badania sejsmologiczne) i jej temperaturę (przepływ ciepła w jej wnętrzu). Pośrednio poprzez pomiary radiowe lądownikowi uda się przybliżyć nam wiedzę o wielkości i składzie jądra Marsa.

Badać wnętrze Marsa, by dowiedzieć się czegoś o Ziemi


Naukowcy misji InSight wierzą, że badając wnętrze Marsa możemy dowiedzieć się jak powstały planety skalne takie jak nasza Ziemia. 4,5 mld lat temu z tego samego materiału powstały Ziemia i Mars, ale planety stały się z czasem wyraźnie różne.

Do tej pory jedyne wnętrze planety jakie pośrednio zostało zbadane to wnętrze Ziemi. InSight pozwoli porównać procesy zachodzące w głębiach Marsa z tymi ziemskimi i dzięki temu lepiej zrozumieć ewolucję całego Układu Słonecznego.

Lądownik do szukania “trzęsień Marsa”


Jednym z kluczowych aspektów misji lądownika jest poszukiwanie tzw. marsquakes (czyli trzęsień ziemi pod powierzchnią Marsa). Sejsmometry już były na Marsie z lądownikami Viking. Teraz jednak pomiar będzie prowadzony lepszym sprzętem i bezpośrednio na powierzchni planety.

Trzęsienia ziemi na Marsie nie powstają na skutek tarć płyt tektonicznych jak na Ziemi, ale poprzez wulkanizm, pęknięcia skorupy planety i uderzenia meteorytów. Takich źródeł poszuka misja InSight. Badanie sejsmologiczne - to jak fale sejsmiczne przemieszczają się przez planetę jest jak zdjęcie rentgenowskie Marsa - może ujawnić z czego zbudowane są dokładnie poszczególne warstwy planety.

Naukowcy spodziewają się wykrycia co najmniej kilkunastu trzęsień w ciągu dwuletniej misji.

Więcej o instrumencie SEIS misji InSight

Pierwszy start międzyplanetarny z zachodniego wybrzeża


Do tej pory wszystkie starty NASA poza orbity okołoziemskie odbywały się z Cape Canaveral na Florydzie. InSight wystartuje z bazy Vandenberg na zachodnim wybrzeżu USA. Stosunkowo lekki lądownik i duża rakieta (Atlas V w wersji 401) pozwala odciążyć wschodni kosmodrom.

InSight może powiedzieć jak uformowały się marsjańskie wulkany


Krajobraz Marsa słynie z wulkanów. Na przykład płaskowyż Tharsis to miejsce, gdzie występują największe góry wulkaniczne w Układzie Słonecznym. Za zjawiska wulkaniczne odpowiada emisja termalna z wnętrza planety. Lądownik InSight zmierzy to ciepło za pomocą specjalnego próbnika.

Próbnik ciepła za pomocą kreta pneumatycznego stworzonego przez polską firmę Astronika wwierci sie na głębokość 5 m pod powierzchnię Marsa i zmierzy przepływ ciepła we wnętrzu planety. To rzuci światło na procesy wulkaniczne odpowiedzialne za obecny krajobraz marsjański.

Więcej o instrumencie Heat Probe misji InSight

Mars to wehikuł czasu


Studiując Marsa możemy wiele powiedzieć o przeszłości Układu Słonecznego. Systemy tektoniczne Ziemi i Wenusa już dawno zniszczyły ślady wczesnej historii tych planet, Mars jest zaś stosunkowo statyczny od 3 miliardów lat!

Sekrety ewolucji układu planetarnego, w którym mieszkamy leżą właśnie głęboko pod powierzchnią Marsa.

Wszystkie zdjęcia: NASA/JPL/Caltech

Na zdjęciu tytułowym: Artystyczna wizja lądownika InSight na Marsie. Symbolizuje badanie wnętrza planety i to co może nam to powiedzieć o ewolucji całego Układu Słonecznego. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Reklama