Przejdź do treści
Dodane przez czart - 12 paź 2016
Jeszcze tylko do poniedziałku 17 października 2016 r. można nadsyłać rozwiązania pierwszej serii zadań 60. Olimpiady Astronomicznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem olimpiady jest Planetarium Śląskie. "Urania" co roku wspiera olimpiadę, m.in. publikuje treść zadań oraz przykładowe rozwiązania z lat ubiegłych.

Olimpiada Astronomiczna odbywa się w kilku etapach. Najpierw zadania można rozwiązywać w domu. Są ogłoszone na stronie internetowej, a także "Uranii" nr 4/2016. Rozwiązania dwóch dowolnych spośród trzech zadań trzeba przysłać do Komitetu Głównego Olimpiady Astronomicznej w Planetarium Śląskim w terminie do 17 października 2016 r.

Przy rozwiązywaniu zadań pomocne mogą być numery "Uranii" z różnych lat, bowiem w każdym numerze publikujemy przykładowe rozwiązania zadań z poprzednich lat. Rozwiązania te są opracowane przez uczniów - finalistów poprzednich olimpiad. Dodatkowo przydatne mogą być książki "25 lat olimpiad astronomicznych", czy "Zbiór zadań z Olimpiad Astronomicznych XXVI-XXXV". Pierwsza z nich była wydana dawno temu, ale druga pozycja jest dostępna w internetowym sklepie Uranii.

Po rozwiązaniu zadań pierwsze serii zawodów I stopnia, uczestnika czeka kolejna, druga seria zadań I stopnia. Termin ich rozwiązania to 21 listopada 2016 r. Wraz z nimi należy nadesłać wyniki wybranego przez siebie spośród trzech dostępnych zadań obserwacyjnych. Później są zawody II stopnia, które odbędą się 23 stycznia 2017 r. oraz finałowe zawody III stopnia w Planetarium Śląskim w dniach od 9 do 12 marca 2017. Na najlepszych czeka wyjazd na międzynarodową olimpiadę jako reprezentacja Polski.

Tegoroczne zawody Olimpiady Astronomicznej są już sześćdziesiątą edycją konkursu - jednej z najstarszych olimpiad astronomicznych na świecie.

Olimpiada Astronomiczna jest organizowana dzięki dofinansowaniu od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, a także pomocy od Komitetu Astronomii PAN oraz Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Jest także wspierana przez "Uranię - Postępy Astronomii".

Więcej informacji:

Źródło: Planetarium Śląskie

Odcinek "Astronarium" o astronomii w szkole, w tym o Olimpiadzie Astronomicznej: