Przejdź do treści

7. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce

Prezentacja programu ARISS

W dniu 14 października odbyła się 7. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Już po raz czwarty miejscem spotkania był Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.

ARISS czyli Amateur Radio on the International Space Station to międzynarodowa organizacja wolontariuszy zajmująca się umieszczaniem sprzętu radioamatorskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz organizowaniem szkolnych telekonferencji dla uczniów różnego typu szkół z wykorzystaniem tego sprzętu.

W tegorocznej konferencji, pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty i Starosty Ostrowskiego, uczestniczyło około 90 uczniów, nauczycieli i krótkofalowców oraz innych osób zainteresowanych tematyką ARISS i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zaproszeni prelegenci zaprezentowali 15 prelekcji i prezentacji. Wśród nich obecni byli pracownicy naukowi z Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN (dr inż. Tomasz Suchodolski, PTMA O/Katowice), a także mentor ARISS Europa. W dniu poprzedzającym konferencję jej uczestnicy pojechali do Obserwatorium Astrogeodynamicznego CBK PAN w Borówcu koło Kórnika.

Atrakcją tegorocznej konferencji było wysłanie krótkofalarskiego balonu stratosferycznego (został przygotowany przez Tomasza Brola, SP9UOB). Jego podróż była śledzona przez radioamatorów, na podstawie wysyłanej radiowo przez niego telemetrii. Balon osiągnął imponującą wysokość ponad 36 km. Podczas jednej z prezentacji można było się dowiedzieć, jak taką misję stratosferyczną zorganizować u siebie w szkole w celu przeprowadzenia eksperymentów uczniowskich w wyższych warstwach atmosfery.

Jak się okazało, informacja o konferencji ARISS w Polsce dotarła nawet na stację kosmiczną. Włoski astronauta Paolo Nespoli połączył się ze stacją naziemną i przekazał pozdrowienia oraz kilka słów dla uczestników spotkania w Ostrowie Wielkopolskim. Połączenie odbyło się z wykorzystaniem amatorskiego sprzętu do przekazu telewizji cyfrowej (HamTV).

Sławomir Szymanowski (SQ3OOK), Koordynator PZK ds. ARISS

Foto: Michał Plewa

Reklama