Przejdź do treści

AGH - kosmodrom do kosmicznej kariery

Dr inż. Anna Chrobry

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie w ramach projektu WIEDZA – PASJA – WIĘŹ pokazuje sukcesy zawodowe absolwentów oraz osiągnięcia pracowników i studentów. Celem projektu jest zainspirowanie ludzi i zaprezentowanie szerokich możliwości, jakie daje ta uczelnia, także w ramach karier w sektorze kosmicznym. Jedna z absolwentek, dr inż. Anna Chrobry, nazwała AGH „kosmodromem do kosmicznej kariery”.  

Kosmiczna inżynier dr inż. Anna Chrobry jest absolwentką AGH – skończyła Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej. Aktualnie w ramach projektu „WIEDZA – PASJA – WIĘŹ” jej Alma Mater prezentuje ją jako wybitną absolwentkę.

Myśl o sobie tak jak o wszechświecie, bez ograniczeń

Fizyk z wykształcenia, „specjalistka od rozbijania jąder atomowych”, polska „Hidden Figure” realizuje obecnie autorskie projekty w niemieckiej kosmicznej dolinie krzemowej – Bremie. Dla Airbusa MPCV-ESM ORION, który zabierze pierwszą w historii kobietę na Księżyc, w ramach misji Artemis w 2025 roku, opracowywała rozwiązania termalne. Niemieckie Towarzystwo Fizyczne (DPG) uhorowało ją tytułem Inspirującej Fizyczki.

Doktor Chrobry jest głęboko przekonana, że połączenie sił w całej Europie ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju sektora kosmicznego. Dlatego pracuje nad utworzeniem polsko-niemieckiego kierunku interdyscyplinarnych studiów Engineering and Management of Space Systems (EMSS). Osobistą misją tej badaczki jest przedstawianie osiągnięć kobiet w STEM (akronim od słów z ang.: Science, Technology, Engineering, Mathematics). Poprzez różnorakie działania, m.in. zainicjowany przez nią projekt „100 inspirujących fizyczek”, dąży do tego, by zachęcić kobiety i przedstawicieli mniejszości do rozwoju kariery w dziedzinie technologii. Twardo stąpa po ziemi i nie zapomina o ziemskich sprawach, takich jak walka o ochronę środowiska.

W ramach ScienCon 2022, wydarzenia organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Studentów Fizyki we współpracy z International Association of Physics Students, dr inż. Anna Chrobry pełniła rolę mentora, wspierając nowe pokolenie fizyków w planowaniu kariery. AGH jest patronem wydarzenia.

Moja Alma Mater to był mój kosmodrom, aby wystrzelić w kosmiczną karierę

Obecnie podążam po orbicie, która doprowadziła mnie nawet do Księżyca, jak również innych further giant leaps* – mówi dr Chrobry. Interdyscyplinarność w projektach na pewnym etapie jest absolutnie nieunikniona i wielce pomocnym w moim rozwoju zawodowym był fakt, że w tę interdyscyplinarność niejako już wrosłam od wczesnych lat studiów na kierunku fizyka techniczna w AGH. Studia i praca w STEM są ciekawsze niż kiedykolwiek. Mamy coraz lepsze technologie na Ziemi i w kosmosie, jak Internet Rzeczy (ang. Internet of Things – system urządzeń elektronicznych, które mogą się komunikować automatycznie) czy uczenie maszynowe (ang. Machine learning  podzbiór sztucznej inteligencji zajmujący się teoretycznym i praktycznym zastosowaniem algorytmów analizujących dane). Można ich używać do wielu fantastycznych celów, np. analizy danych satelitarnych w badaniach środowiska. Żyjemy w epoce antropocenu, a moja praca magisterska była poświęcona zrozumieniu wpływu człowieka na atmosferę. Obroniłam ją w 2007 roku na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH, kiedy Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

*That's one small step for man, one giant leap for mankind (ang. To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości) – słynne słowa Neila Armstronga, który w 1969 roku stanął jako pierwszy człowiek na Księżycu.

Źródło: 100 inspirujących fizyczek/AGH

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Reklama