Przejdź do treści

AGH Space Systems wraca z medalem z CanSat Competition 2019

img

Zespół AGH Space Systems zajął trzecie miejsce w tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu CanSat Competition. To już trzecie trofeum przywiezione przez krakowskich studentów w tych zawodach.

CanSat Competition to organizowany corocznie przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne konkurs, w którym studenci z uczelni z całego świata mają za zadanie zaprojektowanie i zbudowanie ładunku użytecznego dla rakiety sondażowej. W tym roku szczegółowym celem misji było wyposażenie ładunku w autorotujący żyroskop kontroli opadania. Zbudowany ładunek musiał wytrzymać proces wypuszczenia z rakiety na wysokości około 700 m, zapewnić kontrolowany spadek i wysyłać telemetrię przez cały czas aż do przyziemienia.

Zespół z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica zajął w konkursie trzecie miejsce. Wygrała drużyna z Uniwersytetu Technicznego w Istambule, a drugie miejsce zajęli studenci z (również tureckiego) Uniwersytetu Zonguldak Bülent Ecevit. Zawody zostały przeprowadzone w Stephenville w amerykańskim stanie Teksas. Do finału konkursu przystąpiło ponad 40 drużyn.

W skład nagrodzonego krakowskiego zespołu weszli: Adam Kolusz, Mateusz Rajzer, Dagmara Stasiowska, Kornel Kowalczyk, Artur Biernat.

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Członkowie zespołu AGH Space Systems, którzy zajęli trzecie miejsce w konkursie CanSat Competition 2019. Źródło: AGH Space Systems.

Reklama