Przejdź do treści

Akademia PWN - co świeci na niebie?

Akademia PWN: wiedza na łączach
10 grudnia o godz. 18.30 w warszawskiej Biosfeerze odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Akademia PWN: wiedza na łączach”. Tym razem zaproszeni goście przybliżą szerokiej publiczności fascynujący świat astronomii. Odpowiadając  na pytanie „Co świeci na niebie?”, przedstawią najciekawsze zjawiska astronomiczne grudnia i nadchodzącego roku 2014 , zdradzając przy tym tajemnice warsztatu obserwatora. Spotkanie będzie można obejrzeć na żywo w sieci tutaj. Kolejne spotkanie w ramach Akademii PWN: wiedza na łączach inspirowane jest książką "Na własne oczy. O samodzielnych obserwacjach nieba i Ziemi", której patronuje Urania.

Grudzień stanowi niezwykle ciekawy miesiąc dla obserwatorów zjawisk astronomicznych. Na początku miesiąca, godzinę przed wschodem słońca, na południowym wschodzie pojawia się Merkury. Z kolei wczesnym wieczorem, na południowym zachodzie warto zwrócić uwagę na widocznego o tej porze roku Marsa. Grudzień to także miesiąc spadających gwiazd. Na niebie pojawią się aż dwa roje meteorów: większe Gemidy, osiągające liczbę nawet 100 zjawisk na godzinę i mniejsze Ursydy.

Jak przygotować się do obserwacji astronomicznych, czy wystarczy do tego najprostsza lornetka? Jakie niespodzianki czekają na miłośników astronomii w najbliższym czasie oraz nadchodzącym roku? Dlaczego kometa ISON nie okazała się widowiskiem stulecia? O wszystkim tym opowiedzą podczas spotkania zaproszeni goście: dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, Janusz Wiland – prezes warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz Dawid Barteczko – twórca projektu Astrohunters. Dyskusja będzie także doskonałą okazją dla początkujących miłośników astronomii, by zadać pytania ekspertom w tej dziedzinie.

Spotkanie poświęcone astronomii odbędzie się 10 grudnia 2013 roku o godz. 18.30 w Restauracji Biosfeera przy Al. Niepodległości 80 w Warszawie. Spotkanie będzie można obejrzeć również na żywo w sieci tutaj.

Liczba miejsc ograniczona! Pierwszeństwo wejścia na spotkanie będą miały osoby, które wyślą mailowe zgłoszenie na adres kosmos@tfc.com.pl.

Patronem medialnym książki jest "Urania - Postępy Astronomii". Patronami honorowymi Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Inicjatywę wspierają także Nauka w Polsce PAP oraz "Wiedza i Życie"

Więcej informacji:

Źródło: PWN