Przejdź do treści

Aktywność rojów należących do Wirginidów: Pi-Virginidy oraz θ-Virginidy

W ostatnich dniach astronomicznej zimy, na nieboskłonie będziemy w stanie dostrzec dwa bardzo ciekawe roje meteorów z szerszego kompleksu Wirginidów: mianowicie Pi-Virginidy oraz θ-Virginidy.

Rój Pi-Virginidy jest aktywny od 13 lutego do 8 kwietnia, jego maksimum przypadło w tym roku na 3 marca. Radiant tego roju umiejscowiony jest w gwiazdozbiorze Panny. Jego ZHR waha się od 2-5 zjawisk w ciągu jednej godziny. θ-Virginidy jest rojem aktywnym pomiędzy 10 marca a 21 kwietnia. Radiant tego roju meteorów leży bardzo blisko radiantu Pi-Virginidy. Maksimum roju θ-Virginidy w tym roku przypada na 20 marca, liczba zjawisk, jakich będziemy mogli oczekiwać od roju θ-Virginidów może sięgać od 2-3 w ciągu jednej godziny. To dość niewiele, ale należy pamiętać, że gdy będziemy już patrzeć w nocne niebo, to łącznie będziemy w stanie dostrzec nawet do 7 zjawisk w ciągu godziny, będzie to możliwe, biorąc pod uwagę, tylko obydwa radianty na raz. Gdy będziecie już Państwo planować obserwację, to należy pamiętać również o naszym naturalnym satelicie, czyli Księżycu. Ponieważ nie zaleca się obserwacji „spadających gwiazd” w czasie jego pełni, kilka dni po pełni ani w dni poprzedzające pełnię.

Najlepszym do tego okresem, będzie właśnie ten nadchodzący tydzień. Srebrny Glob jest aktualnie kilka dni po nowiu, więc z pewnością nie będzie Państwu utrudniał prowadzenia obserwacji. Polecamy również nie szukać obydwu radiantów na raz, ponieważ niektórzy z Was mogą się lekko zdezorientować który rój jest którym. Nie zalecamy również prowadzenia poszukiwań zaraz po zachodzie słońca, najlepiej wyjść na zewnątrz kilka godzin po zachodzie, i oczywiście tylko wtedy gdy nam pogoda umożliwi nocne spacery pod niebem „spadających gwiazd ”. Najlepszym momentem, by podziwiać jasne meteory przez tych kilka najbliższych dni będzie godzina 22:00, wtedy to będą w miarę dobre. Po 20 marca należy spodziewać się, że Księżyc będzie szybko nabierał na jasności, szykując się na pełnię, która nastąpi dokładnie 23 marca. Późniejsze Państwa poszukiwania mogą być już nie co utrudniane przez mocno świecący Srebrny Glob, dlatego zachęcamy właśnie teraz do spoglądania w nocne niebo!

Wszystkim miłośnikom nocnego nieba życzymy obfitych wrażeń i oby tym razem zmienna marcowa pogoda nam dopisała!

Autor: Adam Tużnik

Więcej informacji:

Na ilustracji: Radianty dwóch rojów. Źródło: stellarium.org

Reklama