Przejdź do treści

Album NASA do pobrania za darmo - Ziemia z kosmosu

Doliny Peru

Wirujące wyże i chmury, ciemnoniebieskie oceany i wielobarwne krajobrazy ożywiają strony nowej, 168-stronicowej książki NASA zatytułowanej po prostu "Ziemia" ("Earth"). To piękny, bogato ilustrowany zbiór najciekawszych obrazów naszej planety uchwyconych przez obserwujące ją nieustannie satelity.

Książka jest już dostępna - zarówno do kupienia w twardej oprawie, jak i za darmo, w formie elektronicznej. Jest także opublikowana w sieci w formacie interaktywnej strony HTML.

Obejrzymy w niej między innymi ciekawe cechy ziemskiej atmosfery, potoki  zastygłej lawy w Islandii, lodowaty i surowy krajobraz Patagonii w Ameryce Południowej, a także lodowce, śniegi, roślinność, rozmaite formy terenu i oceany. Zdjęć jest łącznie 69 zdjęć. Każde z nich opatrzone jest obszernym komentarzem naukowym.

Spektakularne zdjęcia przedstawione w tym albumie przypominają nam o majestatycznym pięknie naszego świata - mówi Lawrence Friedl, dyrektor programowy w Applied Sciences Programme z Wydziału Nauk o Ziemi NASA. Mamy nadzieję, że obrazy te zainspirują wszystkich do odkrywania, zrozumienia i docenienia planety, którą nazywamy domem.

Warto dodać, że agencja kosmiczna NASA udostępnia swe obserwacje Ziemi w sposób otwarty i nieograniczony. Ma to na celu między innymi pomoc w rozwiązaniu ważnych problemów globalnych, takich jak brak dostępności słodkiej wody i pożywienia czy groźne dla nas zmiany klimatu.

Wydawcą albumu “Earth” jest U.S. Government Publishing Office.

 

Czytaj więcej:

Bermudy

Źródło: NASA

Na fotografii: Burze i skutki burz na Bermudach. W październiku 2014 roku oko huraganu Gonzalo przeszło tuż nad Bermudami. W trakcie tej potężnej burzy podniosły się osady w płytkich zatoczkach i lagunach wokół wyspy, rozprzestrzeniając ogromną ilość materii na północny Ocean Atlantycki. Zawiesiste osady były prawdopodobnie mieszaniną piasku z plaż i osadów węglanowych z okolicznych płycizn i raf. Rafy koralowe mogą wytwarzać duże ilości węglanu wapnia, który pozostając na rafie (gdzie występują glony koralowe, które również produkują węglan) gromadzi się z czasem, tworząc nowe wyspy. Przenoszenie węglanów do głębokich wód oceanicznych - gdzie w większości się one z czasem rozpuszczają - w naturalny sposób równoważy ilość atmosferycznego dwutlenku węgla w oceanach.
Obraz pochodzi z satelity Landsat 8.
Źródło: NASA

Na fotografii powyżej: Doliny leżące wzdłuż południowego wybrzeża Peru należą do najgłębszych na Ziemi. Często są one pełne chmur. W lipcu 2015 roku satelita Landsat 8 uchwycił obraz tych wypełnionych obłokami kanionów, którymi rzeki Yauca i Acarí spływają wprost do Oceanu Spokojnego.
Źródło: NASA

Reklama