Przejdź do treści

ALMA: wpływ pracy na dużych wysokościach na zdrowie

Zespół złożony z lekarzy i naukowców przeprowadził dość nietypowe badania z udziałem chilijskiej sieci interferometrycznej ALMA. Ich celem było lepsze zrozumienie wpływu długotrwałej pracy na dużych wysokościach na stan ludzkiego organizmu i pracę mózgu.

ALMA (ang. Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) to jedno z najwyżej położonych obserwatoriów astronomicznych na świecie. Znajduje się na płaskowyżu Chajnantor w Chilijskich Andach (50 km na wschód od miasta San Pedro de Atacama), a jego część operacyjna AOS (Array Operations Site) leży na wysokości aż 5000 m n.p.m. Taka lokalizacja zapewnia pracującym tam radioteleskopom optymalne warunki - suche powietrze, przejrzyste niebo i brak ziemskich zakłóceń.

Ale te skrajne warunki klimatycznie nie pozostaja bez wpływu na ludzki organizm. Praca na tak dużej wysokości naraża go między innymi na brak wystarczającej ilości tlenu. Czyni to sieć ALMA idealnym laboratorium do badań nad zjawiskiem hipoksji, czyli niedoborem tlenu w tkankach. Przez sześć tygodni badacze z Kanady, Szwajcarii i Chile zajmowali się tam stałymi pracownikami ALMA. Lekarze obserwowali między innymi ich zdolności poznawcze, jakość snu, oddychanie, przepływ krwi do mózgu oraz zmiany hemodynamiczne pomiędzy sercem i płucami.

Większość pracowników nieco niżej położonej części obserwatorium ALMA - OSF, znajdującej się na wysokości 2900 m. n.p.m., na co dzień zamieszkuje miasta znajdujące się na dużo niższych wysokościach. Pracują oni w systemie kilkudniowych zmian, podczas których nocują na terenie OSF. Znajdują się tam laboratoria, pomieszczenia kontrolne anten i biura. Niektórzy pracownicy muszą także co pewien czas wspinać się na wysokość 5000 m. n.p.m., do ALMA AOS. Pracują tam głównie nad synchronizacją sygnałów z anten i korelatora. Część z nich doświadcza tam okresowego niedotlenienia.

Celem badań tego zjawiska jest przede wszystkim analiza długoterminowego wpływu niedotlenienia na zdrowie, wydajność i bezpieczeństwo pracowników. Planuje się też zoptymalizowanie protokołu leczenia, który pomoże pracownikom przebywającym na dużych wysokościach. Dotychczasowe wyniki badań sugerują, że przerywany i/lub regularny pobyt na znacznych wysokościach może mieć negatywny wpływ na czujność psychomotoryczną, która jest szczególnie ważna w przypadku osób pracujących nad zadaniami wymagającymi wysokiego poziomu koncentracji. Nietrudno się domyślić, że zadań takich w obserwatorium jest wiele. Ale duże wysokości nad poziomem morza mają też negatywny wpływ na osoby wykonujące prace wymagające dużej siły.

Dalsze wnioski dotyczą badań nad snem. Duże wysokości zakłócają sen pracowników, ale efekt ten znika lub znacznie zmniejsza się po kilku dniach aklimatyzacji. Podobnie prezentuje się pod tym względem zmiana w zdolnościach poznawczych, która, choć zachodzi, mija po paru dniach pobytu w sercu sieci ALMA


Źródło: ALMA Observatory

Czytaj więcej:

Zdjęcie: naukowcy i lekarze przybyli do obserwatorium astronomicznego ALMA celem rozpoznania wpływu pracy na dużych wysokościach na ludzki organizm. W szczególności zbadali występujący tam stan niedoboru tlenu w tkankach, znany jako hipoksja. Najwyżej położona część infrastruktury ALMA znajduje się na wysokości 5000 metrów ponad poziomem morza.
Źródło: Iván López – ALMA (NRAO/NAOJ/ESO)