Przejdź do treści

Amerykańska rakieta Delta IV Heavy wysyła tajnego satelitę wojskowego NROL-71

img

Z kosmodromu Vandenberg na zachodnim wybrzeżu USA wystartowała rakieta Delta IV Heavy z amerykańskim tajnym satelitą wojskowym NROL-71.

Lot ciężkiej rakiety nośnej, operowanej przez konsorcjum United Launch Alliance rozpoczął się w sobotę o 20.10 czasu polskiego. Część lotu, aż do odrzucenia owiewki chroniącej ładunek była transmitowana na żywo. O dalszym prawidłowym przebiegu lotu poinformowano w komunikacie 90 minut po starcie.


Filmowy skrót ze startu. Źródło: ULA.

O ładunku

Podejrzewa się, że wysłany w sobotnim locie satelita to kolejny dodatek do sieci dużych satelitów obserwacji Ziemi Crystal. Wskazywała na to lokalizacja startu (baza Vandenberg) i wykorzystanie ciężkiej rakiety Delta IV Heavy. Choć co prawda satelity tej serii wysyłane były na orbity heliosynchroniczne (inklinacje powyżej 90 stopni), a w tym przypadku rakieta poleciała w kierunku południowo-wschodnim (inklinacja około 74 stopni).

Inna sugestia co do pochodzenia wysłanego satelity to kolejna wersja satelity obrazującego serii Misty, które trafiały na orbitę w latach 90.

Podsumowanie

Był to pierwszy lot operatora United Launch Alliance w tym roku. Sobotni start był czwartym udanym lotem orbitalnym w 2019 roku i 2. przeprowadzonym przez Stany Zjednoczone.

Źródło: NS/ULA

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Delta IV Heavy startująca ze stanowiska SLC-6 z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii. Ładunkiem misji był tajny satelita Narodowego Biura Rozpoznania NROL-71.

Reklama