Przejdź do treści

Analiza pogody kosmicznej na platformie HyperSat

Analiza pogody kosmicznej na platformie HyperSat

Creotech Instruments SA podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na przygotowanie misji kosmicznej, mającej na celu badanie pogody kosmicznej za pomocą danych zbieranych na orbicie okołoziemskiej. Docelowo misja ma być zrealizowana w 2028 roku. Partnerami naukowymi w projekcie są Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Politechnika Wrocławska.

"Termin pogoda kosmiczna opisuje warunki środowiskowe w przestrzeni kosmicznej najczęściej w bezpośrednim otoczeniu Ziemi. Zmieniająca się pogoda kosmiczna jest spowodowana zmienną aktywnością Słońca, czyli zjawiskami zachodzącymi w jego wnętrzu i na powierzchni, a także interakcją Słońca z polem magnetycznym i atmosferą naszej planety." – można przeczytać definicję na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej.

Creotech Instruments SA opublikował dziś, tj. 19 listopada 2024 r., wiadomość na swoim profilu na Facebooku, że właśnie podpisał z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) kontrakt na wstępne fazy przygotowania misji kosmicznej badającej i analizującej pogodę kosmiczną na orbicie okołoziemskiej.

Realizację projektu o nazwie „Space Weather Nanosatellites System Enhancement” firma rozpocznie od fazy 0-A, czyli wstępnego zaplanowania misji, która docelowo ma być zrealizowana w 2028 roku. Całkowity koszt jej budowy, wyniesienia i operacji szacowany jest na kwotę kilkunastu milionów EUR, natomiast wartość kontraktu dla fazy 0-A wynosi 175 tys. EUR.

Celem misji Space Weather jest dostarczanie danych z instrumentów pokładowych satelity w czasie niemal rzeczywistym. Dane te obejmą informację o stanie magnetosfery i termosfery, które są kluczowe dla przewidywania oraz monitorowania zjawisk pogodowych w przestrzeni kosmicznej i ich wpływu na infrastrukturę krytyczną znajdującą się na orbicie.

– Cieszy nas fakt, że jesteśmy zaangażowani w strategiczny projekt związany z badaniami nad pogodą kosmiczną. To już kolejny projekt, zaraz za misją Plasma Observatory, potwierdzający naszą istotną pozycję w międzynarodowym sektorze kosmicznym, w tym w dziedzinie rozwoju świadomości sytuacyjnej w kosmosie. To także potwierdzenie uznania ze strony Europejskiej Agencji Kosmicznej dla naszych kompetencji w zakresie rozwoju zaawansowanych systemów małych satelitów – mówi dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments SA.

Creotech Instruments SA jako lider przedsięwzięcia zaprojektuje satelitę (na platformie HyperSat), na którym będą umieszczone cztery instrumenty naukowe: trzy opracowywane w Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz jeden przez Centrum Badań Kosmicznych Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej.

Prace w tej fazie rozpoczną się jeszcze w IV kwartale tego roku i potrwają 9 miesięcy.

„Mam nadzieję, że za 9 miesięcy będziemy mogli wspólnie zaprezentować koncepcję satelity, który jako platformę będzie wykorzystywał system HyperSat i w 2028 roku poleci w kosmos, a być może da nawet początek europejskiej konstelacji ostrzegającej przed zawirowaniami powodowanymi przez Naszą Gwiazdę” – napisał na swoim profilu FB dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments SA..

Projekt Space Weather jest unikalną misją ESA w formie „Mission as a Service” (MaaS). W przyszłości nie wykluczone są kolejne rozmowy z ESA w celu negocjowania kontraktu na realizację satelity i ewentualnej konstelacji, w oparciu o obecną realizację fazy 0-A. To kluczowy krok w stronę dalszego rozwoju naszej współpracy z ESA i realizacji przyszłych misji kosmicznych!

Źródło: Creotech Instruments SA/Grzegorz Brona

Opracował: Paweł Z. Grochowalski

Reklama