Przejdź do treści

Andrzej Woszczyk w pierwszą rocznicę śmierci

Prof. Andrzej Woszczyk (1935 - 2011)

17 lipca mija pierwsza rocznica śmierci profesora Andrzeja Woszczyka, astronoma, profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wieloletniego redaktora naczelnego "Uranii - Postępów Astronomii" i prezesa Towarzystwa Naukowego w Toruniu  oraz Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Był jednym z najbardziej zasłużonych polskich astronomów, organizatorem życia akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i naukowego w mieście, wychowawcą i nauczycielem kilku pokoleń toruńskich astronomów, jednym z budowniczych uniwersyteckiego obserwatorium astronomicznego w Piwnicach, autorem wielu artykułów i książek, niestrudzonym popularyzatorem nauki. Przez 4 kadencje, w latach 1999 - 2007 był prezesem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Serwis Polskiego Towarzystwa Astronomicznego  Orion powstał z inicjatywy dr hab. Krzysztofa Chyżego, gdy prezesem PTA był prof. Andrzej Woszczyk. Przez ostatni rok na naszym portalu widniała czarna wstążeczka upamiętniająca prof. Woszczyka. Dziś ją zdejmujemy, ale o Profesorze będziemy pamiętać zawsze.

O prof. Andrzeju Woszczyku:

 

Źródło: PTA

Na ilustracji: Prof. Andrzej Woszczyk (1935 - 2011)

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama