Przejdź do treści

Ariane 5 wynosi kolejną czwórkę europejskich satelitów nawigacyjnych Galileo

Z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała ciężka europejska rakieta Ariane 5 z czterema satelitami nawigacji Galileo. Statki Galileo trafiły na prawidłową orbitę (płaszczyznę orbitalną A systemu).

Relacja ze startu


Rakieta wystartowała we wtorek o 19:36 polskiego czasu. Silnik Vulcan 2 dolnego stopnia i dwie pomocnicze rakiety na paliwo stałe rozpędzały Ariane 5 w początkowej fazie lotu. Po dwóch minutach i 20 sekundach odrzucono rakiety pomocnicze i system leciał jedynie z napędzającym go dolnym stopniem.

Niecałe 9 minut po starcie swoją pracę zakończył silnik Vulcan 2 pierwszego stopnia. Górny stopień EPS przejął wtedy kontrolę nad rakietą i rozpoczął swoje pierwsze odpalenie trwające 10 minut i 50 sekund. Rakieta z ładunkiem znalazły się wtedy na wstępnej eliptycznej orbicie.

Ponad 3 godziny trwała faza swobodnego lotu na orbicie, po której EPS jeszcze raz odpalił swój silnik na 6 minut i 18 sekund. Po ostatnim uruchomieniu rakieta znalazła się z satelitami na kołowej orbicie o wysokości 22 922 km i inklinacji 57 stopni. Wypuszczenie satelitów nastąpiło stopniowo: pierwsza para po 3 godzinach i 35 minutach, druga po 3 godzinach i 55 minutach od startu.

Kolejne cztery satelity Galileo


Był to pierwszy w tym roku start kolejnej serii satelitów Galileo. Poprzedni start odbył się w listopadzie 2016 roku i również wyniósł 4 satelity za pomocą rakiety Ariane 5. W tej chwili liczba działających statków Galileo wynosi 20, co zbliża system do pełnej operacyjności, która zostanie osiągnięta gdy na orbicie znajdzie się 24 aktywnych satelitów.

Galileo ma składać się z 24 satelitów orbitujących w trzech różnych płaszczyznach. System jest zarządzany przez Komisję Europejską i ma dostarczyć usługi precyzyjnego sygnału czasowego oraz nawigacji.

Każdy z satelitów konstelacji ma na pokładzie cztery zegary – dwa pasywne masery wodorowe oraz dwa rubidowe zegary atomowe. Oba rodzaje zegarów cechują się niezwykłą dokładnością (błąd masera wodorowego to 1 s na trzy miliony lat, a zegara rubidowego 3 s na milion lat!).

Więcej informacji o konstelacji


Pierwsze 14 satelitów flotylli leciało w parach na rakietach Sojuz (lata 2005-2008). Ostatnie 12 satelitów z uwagi na sytuację geopolityczną zdecydowano się wysłać przy użyciu wariantu ES rakiety Ariane 5.

W 2017 roku inżynierowie pracujący w projekcie Galileo skupili się głównie na rozwiązaniu problemu awarii zegarów jaką wykryto w styczniu tego roku. 9 zegarów na 18 satelitach przestało działać. Problem powiązano ze zwarciami, w jednym z komponentów zegara rubidowego, wprowadzonymi podczas pewnych testów naziemnych. Problem, który wystąpił z drugim rodzajem zegara - masera wodorowego PHM - wynikał z wadliwej procedury uruchamiania i wyłączania zegara. Oba problemy zaadresowano i poprawione satelity dostarczono do Gujany Francuskiej we wrześniu i październiku.

Więcej o masowej awarii zegarów systemu Galileo

Podsumowanie


Był to ostatni lot rakiety Ariane 5 w tym roku i w ogóle ostatni lot rakietowy operatora Arianespace. W 2017 roku firmie udało się wystartować 11 rakiet: 2 misje rakiety Sojuz, 3 lekkiej rakiety Vega i 6 misji rakiety Ariane 5.

Następna misja z kolejną czwórką satelitów Galileo jest obecnie planowana na lipiec 2018 roku.

Źródło: Arianespace, SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Ariane 5 startująca do misji z satelitami Galileo. Źródło: Arianespace.
 

Reklama