Przejdź do treści

Asteroida wielkości samochodu

Jak bardzo małe ciało niebieskie jesteśmy w stanie dostrzec przy obecnie dostępnej technologii? Dosyć małe. Astronomowie z Arizony zaobserwowali właśnie najmniejszy obiekt NEO (near-Earth asteroid – tzw, asteroidę bliską w stosunku do Ziemi) w historii. Ma ona średnicę około dwóch metrów, zatem jest mniejsza od przeciętnego samochodu osobowego.

Asteroida nosi nazwę 2015 TC25 i charakteryzuje się dosyć wysokim albedo – inaczej mówiąc, odbija aż 60 procent padającego na nią światła słonecznego. Jest więc nie tylko najmniejszym ale i prawdopodobnie najjaśniejszym ze znanych nam obiektów NEO. 2015 TC25 odkryto w październiku ubiegłego roku na Uniwersytecie w Arizonie, we współpracy z Planetary Laboratory Vishnu Reddy i Obserwatorium Lowella. Ciekawostką jest to, że naukowcom posłużyły w tym celu wyłącznie optyczne teleskopy naziemne: 4,3-metrowy Discovery Channel Telescope, Infrared Telescope Facility (NASA) i 2,4 metrowy instrument z Obserwatrium Magdalena Ridge. Dopiero teraz jednak doniesienie to zostało opublikowane w Astronomical Journal.

Asteroida ma okres rotacji rzędu 2,23 minuty, a jej kształt jest wysoce niesferyczny – nie posiada jednej wyróżnionej osi obrotu. Obserwacje pokazują, że powierzchnia jej przypomina bardzo tzw. aubrity – silnie odbijające światło meteoryty zbudowane z jasnych minerałów. Meteoryty takie powstają zwykle w środowiskach beztlenowych i w ekstremalnie wysokich temperaturach, są dość rzadkie – tego typu jest zaledwie jeden na każde 1000 znalezionych meteorytów.

Zdaniem naukowców po raz pierwszy mamy optyczne, podczerwone oraz radarowe dane związane z tak niewielką asteroidą, która jest zasadniczo dużym meteorem lecącym w przestrzeni kosmicznej i nie wpadającym w ziemską atmosferę – przynajmniej jak na razie. Choć obecnie nam nie zagraża, monitorowanie także tego typu obiektów znajdujących się w pobliżu Ziemi jest ważne ze względu na zagrożenie, jakie mogą one stanowić – nawet jeśli asteroida tej wielkości nie jest w stanie zniszczyć całej cywilizacji, może być niebezpieczna z punktu widzenia pojedynczych miast i domów.

2015 TC25 jest najprawdopodobniej fragmentem oderwanym od swojego „rodzica”, asteroidy 44 Nysa, w wyniku zderzenia z innym niewielkim ciałem.

Czytaj więcej:Źródło: astronomy.com

Źródło zdjęcia: NASA/JPL-Caltech

Reklama