Astro Voices dla kobiet w astronomii

Women & Girls in Astronomy

Jesteś astronomką lub studentką astronomii? Możesz pomóc Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) w promowaniu astronomicznego zawodu wśród kobiet. To jedna z akcji prowadzonych w ramach IAU100 - stulecia tej organizacji.

Do 24 marca 2019 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zbiera krótkie nagrania wideo, w których astronomki lub studentki astronomii mówią "I am (name) from (country), and I am an astronomer!", ewentualnie także “Astronomy is my passion” lub “I love astronomy” lub “I love studying astronomy” lub “I am proud to be an astronomer”, za każdym razem wskazując swój kraj. Może to być w dowolnym języku, np. po polsku, po angielsku. Mogą to być m.in. nagrania wykonane smartfonem. Można wystąpić indywidualnie albo w grupie.

Nagrania zostaną połączone razem i będą wykorzystywane w ramach IAU100 do zachęcania kobiet do studiowania astronomii i wyboru kariery zawodowej w tej dziedzinie.

W przypadku nagrań smartfonem organizatorzy proszą o wykonywanie ich w poziomym ustawieniu ekranu. Jeśli telefon ma odpowiednie możliwości, to zalecana jest rozdzielczość 1080p (ale nagrania w mniejszej rozdzielczości także będą wykorzystane). Jest też prośba, aby w trakcie nagrania poczekać kilka sekund zanim zaczniemy mówić i podobnie kilka sekund zostawić po wypowiedzeniu słów zanim zakończymy nagranie (to ułatwi późniejszą edycję nagrań i ich łączenie razem). Dokładniejsze szczegóły i sposób przekazywania nagrań są opisane tutaj.

Źródło: IAU

Na ilustracji:

Plakat projektu Women & Girls in Astronomy realizowanego w ramach IAU100. Źródło: IAU.