Przejdź do treści

Astro Voices dla kobiet w astronomii

Women & Girls in Astronomy

Jesteś astronomką lub studentką astronomii? Możesz pomóc Międzynarodowej Unii Astronomicznej (International Astronomical Union – IAU) w promowaniu tej profesji wśród kobiet. To jedna z akcji prowadzonych w ramach IAU100 – obchodów stulecia tej organizacji. Termin zgłoszeń mija 24 marca 2019 roku.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna zbiera krótkie nagrania wideo, w których astronomki lub studentki astronomii mówią „I am [name] from [country], and I am an astronomer!”, ewentualnie także „Astronomy is my passion”, „I love astronomy”, „I love studying astronomy” lub „I am proud to be an astronomer”, za każdym razem wskazując swój kraj. Wypowiedź może być nagrana smartfonem, w dowolnym języku (np. po polsku lub po angielsku), indywidualnie albo w grupie.

Klipy zostaną zmontowane razem i będą wykorzystywane w ramach IAU100 do zachęcania kobiet do studiowania astronomii i wyboru kariery zawodowej w tej dziedzinie.

W przypadku nagrań smartfonem organizatorzy proszą o wykonywanie ich w poziomym ustawieniu ekranu. Jeśli telefon daje takie możliwości, zalecana jest rozdzielczość 1080p (ale nagrania w mniejszej rozdzielczości także będą wykorzystane). Jest też prośba, aby w trakcie nagrania poczekać kilka sekund, zanim zaczniemy mówić i podobnie po wypowiedzeniu słów, zanim zakończymy nagranie (ułatwi to późniejszą edycję nagrań i ich łączenie). Szczegóły i sposób przekazywania nagrań są opisane tutaj.

Więcej informacji:

 

Źródło: IAU

 

Na ilustracji: Plakat projektu Women & Girls in Astronomy realizowanego w ramach IAU100. Źródło: IAU.

 

 

Reklama