Przejdź do treści

Astrobazy zaprezentowały się zagranicznym gościom

Astrobaza w Unisławiu
19 i 20 października 2013 r. w kujawsko-pomorskich astrobazach gościli uczestnicy międzynarodowej konferencji o popularyzacji nauki Communicating Astronomy with the Public (CAP 2013). Odwiedzili przyszkolne obserwatoria astronomiczne w dwóch miejscowościach: Zławieś Wielka oraz Unisław.

Konferencja CAP 2013 odbywała się w dniach 14-18 października b.r. w Warszawie. Po jej zakończeniu na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wielu uczestników zdecydowało się pozostać o dwa dni dłużej w Polsce i pojechać do Torunia, aby zobaczyć na żywo astrobazy. Sieć aż 14 szkolnych obserwatoriów astronomicznym to projekt unikalny nie tylko w skali Polski, ale nawet Europy i świata.

Astrobazy wzbudziły zainteresowanie astronomów i popularyzatorów astronomii z wielu krajów, np. ze Stanów Zjednoczonych, Indii, Włoch, Zambii, Kolumbii. Byli obecni także przedstawiciele organizacji prowadzących międzynarodowe projekty współpracy w zakresie popularyzacji i edukacji astronomii, m.in. Astronomers Without Borders, The World at Night (TWAN), Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Przedstawiciele międzynarodowego projektu Universe Awareness, którzy przeprowadzili warsztaty astronomiczne dla dzieci.

Wśród gości była także Connie Walker z amerykańskiego National Optical Astronomy Observatory, pracująca jako koordynator ogólnoświatowym projektu Globe at Night. W ramach tej inicjatywy uczniowie i miłośnicy astronomii z całego świata łączą swoje siły, aby zbadać jak ciemne jest niebo w różnych miejscach na Ziemi, a na ile zanieczyszczone sztucznymi światłami. Polacy bardzo aktywnie uczestniczą w projekcie Globe at Night, a najwięcej pomiarów w naszym kraju wykonały właśnie astrobazy, o czym przypomniał Wiesław Skórzyński, koordynator merytoryczny projektu Astrobaza.

Zagraniczni goście mieli także okazję odwiedzić Centrum Astronomii UMK, w którym znajduje się największy polski radioteleskop o średnicy 32 metrów. Wielkie zainteresowanie wśród zagranicznych astronomów wzbudził teleskopu Drapera. Jest to historyczny instrument z 1891 roku, jeden z pierwszych na świecie astrografów. Prowadzone nim obserwacje fotometryczne i widmowe oraz opracowana na ich podstawie klasyfikacja widmowa gwiazd, miały bardzo istotny wpływ na historię astronomii.

Więcej informacji:

Na zdjęciu:
Astrobaza w Unisławiu. Fot.: Krzysztof Czart.
Reklama