Przejdź do treści

ASTROBOT - Kosmiczny konkurs dla gimnazjalistów

Źródło: Kennedy Space Center

Interesujesz się astronomią, podbojem Kosmosu, komputerami, robotyką, albo fizyką? Chcesz się nauczyć czegoś więcej - od swoich kolegów i od ekspertów? Weź udział w konkursie ASTROBOT i wygraj wycieczkę do amerykańskiego Centrum Kosmicznego im. J. F. Kennedy'ego na Przylądku Canaveral!

Mars Society Polska i Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizują nowy konkurs dla uczniów gimnazjów z całej Polski zainteresowanych badaniami kosmosu, naukami ścisłymi, przyrodniczymi i technicznymi.
 
Konkurs składać się będzie z dwóch etapów. Do połowy marca organizatorzy czekają na uczniowskie eseje – projekty kosmicznej misji badawczej. Trzeba opisać cele misji i sposób ich realizacji.

Praca zgłoszona do pierwszego etapu konkursu powinna mieć formę tekstu o objętości do 4 stron tekstu formatu A4 (czcionka Times New Roman, rozmiar 12). Praca może ponadto zawierać rysunki, zdjęcia oraz schematy. W konkursie mogą brać udział wyłącznie samodzielne prace.

Termin zgłaszania prac upływa 15 marca.
 
Autorzy najlepszych projektów zostaną zaproszeni w kwietniu na warsztaty robotyczne w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Będą pracować w grupach, a finałem konkursu będzie turniej zbudowanych przez nich robotów. Najlepsza drużyna zdobędzie nagrodę główną – wycieczkę do Kennedy Space Center na Florydzie (USA) pod koniec maja.
 
– Organizując ten konkurs w formie warsztatów i wspólnej zabawy w laboratorium robotycznym Centrum Nauki Kopernik chcemy popularyzować wśród uczniów nauki ścisłe, przyrodnicze i techniczne. Zachęcamy gimnazjalistów nie tylko do rozwijania swoich zainteresowań astronomią i astronautyką, ale też – do samodzielnej pracy badawczej – mówi Tomasz Kuciński z Mars Society Polska.
– O tym, że nasi uczniowie mogą robić wartościowe „dorosłe” badania przekonujemy się od lat, śledząc kolejne sukcesy Polaków w Konkursie Prac Młodych Naukowców UE – dodaje Łukasz Partyka z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
 
Więcej informacji i regulamin na stronie konkursu: www.astrobot.pl
 
Mars Society Polska (www.marssociety.pl) jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w 1999 roku, oddziałem stowarzyszenia The Mars Society. Głównym celem jest promowanie idei eksploracji i badań kosmosu, a w szczególności Marsa. Organizacja skupia specjalistów z dziedziny astronautyki (takich jak Robert Zubrin, Buzz Aldrin), naukowców, filmowców (np. James Cameron), pisarzy (Kim Stanley Robinson), entuzjastów – wszystkich, którzy dzielą wizję obecności człowieka na Marsie.
 
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (www.fundusz.org) to stowarzyszenie naukowców, twórców, lekarzy i studentów, pracujące od 30 lat z utalentowanymi uczniami. Uczeni z wieloletnim stażem i imponującym dorobkiem uczestniczą w pracach Funduszu jako wolontariusze. Organizacja prowadzi obozy naukowe, warsztaty, indywidualne staże badawcze, spotkania, koncerty i wystawy dla zdolnej młodzieży z całej Polski. Od 1995 roku jest także krajowym organizatorem prestiżowego Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS).
 
Dodatkowe informacje:
Tomasz Kuciński, MSP,  tomasz.kucinski@marssociety.pl
Łukasz Partyka, KFnrD,  lukasz.partyka@fundusz.org

 

Źródło: Orion

Na zdjęciu: Kennedy Space Center

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama