Astronarium nr 105 o satelitach meteorologicznych

Astronarium nr 105

W niedzielę 4 października premierę będzie miał odcinek serii „Astronarium” poświęcony satelitom meteorologicznym. Urania jest partnerem programu.

Pogoda potrafi być tematem rozmów, często jest też sprawdzana jej prognoza – ma ona znaczenie zarówno w życiu prywatnym, jak i gospodarczym. W przewidywaniu, jaka będzie pogoda, naukowców od dawna wspierają satelity. Dostarczają one nieustannie danych, które potem służą do wyliczania modeli zjawisk atmosferycznych przy pomocy komputerów.

W programie specjaliści z krakowskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB) przedstawią historię obserwacji Ziemi z kosmosu, a także rodzaje satelitów meteorologicznych (geostacjonarne i polarne), a także sposoby przetwarzania danych satelitarnych do prognoz pogody oraz udostępniania takich danych różnym podmiotom (np. projekt Sat4envi). Na koniec będzie okazja poznać tegorocznych zwycięzców konkursu dla uczniów OMSA 2020, którego uczestnicy spróbowali skonstruować własny sprzęt do odbioru zdjęć satelitarnych.

Producentami programu są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Telewizja Polska (TVP), a partnerem medialnym czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”. Dofinansowanie produkcji zapewnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.