Przejdź do treści

Astronarium nr 30 o grawitacji

Zamek Książk
Co wspólnego z badaniami kosmosu może mieć Zamek Książ? Możecie się zdziwić jakie badania prowadzą w tunelach pod nim polscy naukowcy. Zachęcamy do obejrzenia "Astronarium" nr 30 o grawitacji.

Tym razem redakcja "Astronarium" przybliży widzom temat grawitacji - podstawowej siły rządzącej np. ruchem planet dookoła Słońca, czy tym, iż upuszczone przedmioty spadają na powierzchnię Ziemi. Będzie okazja poznać zbudowane przez Niemców tunele pod Zamkiem Książ, w których aktualnie polscy naukowcy prowadzą ciekawe badania nad grawitacją. Dowiecie się też o planowanym Teleskopie Einsteina oraz o tym, w jaki sposób pulsary mogą nam pomóc w poznaniu tajemnic grawitacji.

Program jest produkowany przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Telewizję Polską. Do tej pory wyemitowano 29 odcinków. "Astronarium" jest emitowane co tydzień na trzech ogólnopolskich antenach telewizyjnych: TVP 1, TVP 3 oraz TVP Polonia. Emisje premierowe są na antenie TVP 3, czyli we wszystkich regionalnych kanałach Telewizji Polskiej (TVP Warszawa, TVP Bydgoszcz, TVP Kraków, itd.). Z kolei wcześniejsze odcinki pokazywane są w TVP 1 oraz TVP Polonia. Poprzednie odcinki można również oglądać w bardzo dobrej jakości na YouTube.

Produkcja programu została dofinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem medialnym "Astronarium" jest czasopismo i portal "Urania - Postępy Astronomii".

Więcej informacji:

Reklama