Przejdź do treści

Astronarium nr 42 o Ekstremalnie Wielkim Teleskopie

To będzie największy teleskop świata. Pokaże nam kosmos w zupełnie nowy sposób. Przekonaj się, co będzie mógł odkryć Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT). Największy teleskop świata i Polacy biorący udział w jego budowie będą tematem nowego odcinka "Astronarium". Premiera w sobotę 2 września o godz. 8:05 w TVP 3, powtórki w środy o 15:35 i 00:40.

Gigantyczny teleskop o średnicy zwierciadła prawie 40 metrów - największy teleskop optyczny w dziejach. Ekstremalnie Wielkie Teleskop (ELT) jest obecnie w trakcie budowy przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Okazuje się, że w konstrukcji tego giganta uczestniczą polscy naukowcy i polski przemysł. W prograwie dowiemy się także czego naukowcy spodziewają się, gdy ELT rozpocznie obserwacje w 2024 roku - jakie odkrycia mogą nas czekać.

„Astronarium” to seria popularnonaukowych programów o astronomii i kosmosie realizowanych we współpracy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Telewizji Polskiej, przy wsparciu finansowym od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem medialnym programu jest czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”. Zdjęcia realizowane są przez ekipę telewizyjną z TVP 3 Bydgoszcz.


Zwiastun "Astronarium" nr 42

Więcej informacji:

 

Reklama