Przejdź do treści

Astronarium nr 45 o kosmonautyce

Loty w kosmos to domena elitarnego grona astronautów. Czy może dołączyć do nich ktoś z Polski? Ekipa "Astronarium" sprawdziła jakie są na to szanse. Premiera nowego odcinka w sobotę o godz. 8:05 w TVP 3. Powtórki w środę o godz. 15:35 i 00:40.
 
Pierwszym i jak na razie jedynym polskim kosmonautą jest gen. Mirosław Hermaszewski. Od jego historycznego lotu minęło już prawie 40 lat. Czy obecnie są szanse na kolejnych polskich astronautów?
 
Historycznie astronauci często wywodzili się spośród pilotów myśliwców. W związku z tym kamery "Astronarium" zawitały najpierw do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, aby sprawdzić jak daleko polscy piloci wojskowi są w stanie zbliżyć się do granicy kosmosu i jakie są różnice pomiędzy pracą pilota myśliwca, a astronauty.
 
Potem będzie okazja zobaczyć ciekawy eksperyment odbywający się w Polsce - habitat Lunares symulujący bazę księżycową, w której "analogowi astronauci" testują co może czekać astronautów w prawdziwej bazie na innym obiekcie osmicznym.
 
Warto też spojrzeć na polskie uczelnie - na kilku z nich można studiować kosmonautykę. Na czym polegają takie studia opowie jeden ze studentów Politechniki Warszawskiej oraz jeden z wykładowców.
 
„Astronarium” to seria popularnonaukowych programów o astronomii i kosmosie realizowanych we współpracy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Telewizji Polskiej, przy wsparciu finansowym od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem medialnym programu jest czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”. Zdjęcia realizowane są przez ekipę telewizyjną z TVP 3 Bydgoszcz.

Zwiastun "Astronarium" nr 45

Więcej informacji:

 

Reklama