Przejdź do treści

Astronarium nr 46 o Bohdanie Paczyńskim

Bohdan Paczyński (1940-2007) - jeden z najwybitniejszych astrofizyków XX wieku. W polskim społeczeństwie prawie nieznany poza środowiskiem naukowym. W najbliższym "Astronarium" zobaczycie na jakie dziedziny astronomii wpłynęły prowadzone przez niego badania. Premiera nowego odcinka w sobotę o godz. 8:05 w TVP 3. Powtórki w środę o godz. 15:35 i 00:40.

"Kopernik XX wieku", "jeden z największych umysłów polskiej nauki", "człowiek, którego teorie obiegły cały świat", "jeden z najwybitniejszych astrofizków XX wieku" - tak o prof. Bohdanie Paczyńskim mówią naukowcy. Jednocześnie jego sylwetka i osiągnięcia pozostają praktycznie nieznane polskiemu społeczeństwu.

Nowyk odcinek "Astronarium" pokazuje na jakie działy astronomii wywarł wpływ prof. Paczyński. W szczególności dotyczy to badań nad ewolucją gwiazd i układami podwójnymi, soczewkowaniem grawitacyjnym, czy rozbłyskami gamma.

Pierwszym z rozmówców będzie Wiktor Niedzicki, dziennikarz i popularyzator nauki, nany m.in.  telewizyjnego cyklu "Laboratorium". W swoim archiwum posiada unikatowe nagrania wywiadów z prof. Paczyńskim. Później będzie okazja posłuchać prof. Janusza Ziółkowskiego, który był pierwszym doktorantem prof. Paczyńskiego. Następnie wystąpi prof. Andrzej Udalski, kierownik i jeden z twórców polskiego projektu OGLE zajmującego się badaniami mikrosoczewkowania grawitacyjnego.

Prof. Paczyński odegrał kluczową rolę w tzw. Wielkiej Debacie dotyczącej pochodzenia rozbłysków gamma. Opowie o tym prof. Józef Smak, który przez wiele lat współpracował z prof. Paczyńskim. Na koniec dokonania tytułowego bohatera odcinka skomentuje prof. Aleksander Wolszczan, odkrywca pierwszych planet pozasłonecznych, który jest tegorocznym laureatem Medalu Bohdana Paczyńskiego, przyznawanego od niedawna przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne za najwybitniejsze osiągnięcia naukowe w dziedzinie astronomii.

„Astronarium” to seria popularnonaukowych programów o astronomii i kosmosie realizowanych we współpracy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Telewizji Polskiej, przy wsparciu finansowym od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem medialnym programu jest czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”. Zdjęcia realizowane są przez ekipę telewizyjną z TVP 3 Bydgoszcz.

Zwiastun "Astronarium" nr 46

Więcej informacji:

Reklama