Przejdź do treści

Astronarium nr 49 o Saturnie i misji Cassini

Misja kosmiczna Cassini odkryła wiele zagadek Saturna, jego pierścieni i księżyców. Nie wszyscy wiedzą, że swój udział w tych badaniach mieli także Polacy. Koniecznie obejrzyjcie nowy odcinek "Astronarium"! Premiera w sobotę o godz. 8:05, powtórki w środę o 15:35 i 00:40 oraz a YouTube.

W 1997 roku z Ziemi wystrzelono sondę kosmiczną Cassini. Po długiej i skomplikowanej podróży w roku 2004 weszla na orbitę wokół Saturna. Misja Cassini-Huygens Okazała się jedną z najbardziej udanych misji kosmicznych w historii eksploracji Układu Słonecznego. Sondę pożegnaliśmy we wrześniu 2017 r., kiedy to celowo wleciała w atmosferę Saturna jako ostatnim etapie swojej misji.

W Astronarium nr 49 zaprezentowany zostanie przebieg misji Cassini, najciekawsze odkrycia, a także polski udział techniczny i naukowy w tym projekcie, szczególnie w badaniach Tytana - największego księżyca Saturna.

„Astronarium” to seria popularnonaukowych programów o astronomii i kosmosie realizowanych we współpracy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Telewizji Polskiej, przy wsparciu finansowym od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem medialnym programu jest czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”. Zdjęcia realizowane są przez ekipę telewizyjną z TVP 3 Bydgoszcz.

Zwiastun "Astronarium" nr 49

Więcej informacji:

 

Reklama