Przejdź do treści

Astronarium nr 50 o Drodze Mlecznej

Nowy odcinek Astronarium ma numer 50 i będzie poświęcony Drodze Mlecznej - galaktyce, w której mieszkamy. Premiera w sobotę o godz. 8:05, powtórki w środę o 15:35 i 00:40 oraz na YouTube.

Coraz mniej ludzi na świecie nie ma szans w miejscu swojego zamieszkania na zobaczenie jasnej wstęgi przecinającej nocne niebo - Drogi Mlecznej. A jest to widok, który fasynował ludzkośc od tysięcy lat.

Droga Mleczna składa się z miliardów gwiazd, gazu, pyłu i tajemnicznej ciemnej materii. Obecnie wiemy, że jest galaktyką spiralną, jedną z wielu podobnych "wysp" we Wszechświecie. Jednak ustalenie jak wygląda nasza Galaktyka nie było sprawą prostą, szczególnie że obserwujemy ją z wnętrza, a część widoku przesłania nam np. pył, albo galaktyczne centrum. W "Astronarium" pokazane zostanie w jaki sposób naukowcy doszli do obecnej wiedzy o Drodze Mlecznej oraz jaki jest aktualny stan tej wiedzy.

„Astronarium” to seria popularnonaukowych programów o astronomii i kosmosie realizowanych we współpracy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Telewizji Polskiej, przy wsparciu finansowym od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem medialnym programu jest czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”. Zdjęcia realizowane są przez ekipę telewizyjną z TVP 3 Bydgoszcz.

Zwiastun "Astronarium" nr 50

Więcej informacji:

Reklama