Przejdź do treści

Astronarium nr 56 o maserach

Astronarium nr 56
Dzisiaj w TVP 3 o godz. 15:30 i 23:15 premiera nowego odcinka telewizyjnej serii Astronarium o astronomii i badaniach kosmosu. Tym razem tematem będą kosmiczne masery.

Masery to coś podobnego do laserów, ale działają one w zakresie fal radiowych. Radioastronomowie potrafią obserwować takie naturalnie występujące w kosmosie masery i na tej podstawie zaglądać w miejsca w inny sposób niedostępne. Nie wszyscy wiedzą, że czołowy światowy ośrodek badań maserów mieści się w Polsce w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach koło Torunia, a za pomocą pracującego tam radioteleskopem odkryto pokaźną ich liczbę.

O maserach opowiedzą astronomowie specjalizujący się w ich badaniach: prof. Marian Szymczak, dr hab. Anna Bartkiewicz oraz dr hab. Paweł Wolak. Będzie też okazja zobaczyć jak od środka wygląda największy radioteleskop w Polsce, a jedną z rozmów przeprowadzono nawet wysoko w górze, na środku jego czaszy.

„Astronarium” to seria popularnonaukowych programów o astronomii i kosmosie realizowanych we współpracy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Telewizji Polskiej, przy wsparciu finansowym od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem medialnym programu jest czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”. Zdjęcia realizowane są przez ekipę telewizyjną z TVP 3 Bydgoszcz.

Więcej informacji:

Reklama