Przejdź do treści

Astronarium nr 59 o Kosmicznym Teleskopie Hubble'a

Astronarium nr 59

Najsłynniejszy teleskop w historii będzie tematem nowego odcinka „Astronarium”. Zobaczycie jego największe odkrycia, dowiecie się dlaczego NASA musiała naprawiać teleskop na orbicie oraz jaki jest polski udział w Kosmicznym Teleskopie Hubble'a.

W 1990 roku NASA umieściła na orbicie okołoziemskiej Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Zrewolucjonizował on badania astronomiczne i umożliwił wiele niesamowitych odkryć. Mimo iż od tamtej pory minęło już 28 lat (niedawno teleskop obchodził kolejne urodziny), to Teleskop Hubble'a nadal służy naukowcom oraz dostarcza nam pięknych zdjęć obiektów astronomicznych. Jak dotąd na podstawie danych z Hubble'a opublikowano kilkanaście tysięcy prac naukowych. To więcej niż w przypadku jakiegokolwiek innego teleskopu.

W odcinku wystąpią polscy naukowcy. Prof. Ryszard Szczerba z toruńskiego oddziału Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN wytłumaczy, co odkryto dzięki Teleskopowi Hubble'a w obszarach narodzin gwiazd. Prof. Agnieszka Pollo z Narodowego Centrum Badań Jądrowych PAN w Warszawie wyjaśni z kolei, co widzimy w tzw. Głębokim Polu Hubble'a.

Doktor Natasza Siódmiak miała okazję pracować przez rok w instytucie teleskopu kosmicznego w Baltimore w USA, które jest centrum sterowania dla Teleskopu Hubble'a. Brała udział między innymi w badaniach nad powstawaniem mgławic planetarnych. Z kolei dr Michał Drahus z Obserwatorium Astronomicznego UJ, który zajmuje się badaniem planetoid, prowadził obserwacje przy pomocy Teleskopu Hubble'a.

Będzie też rozmowa z Mike'm Massimino, astronautą NASA, który dwukrotnie naprawiał Teleskop Hubble'a na orbicie okołoziemskiej.

Premiera odcinka już jutro, w czwartek 3 maja o godzinie 17:00 i 20:30 na ogólnopolskim kanale TVP 3. Potem będzie dostępny także na YouTube.

Dodatkowo, część materiałów, która nie zmieściła się w tym odcinku „Astronarium” z racji limitów czasowych, możecie obejrzeć w Urania TV w odcinku pt. „Spaceman od Teleskopu Hubble'a - Mike Massimino”.

„Astronarium” to seria popularnonaukowych programów o astronomii i kosmosie realizowanych we współpracy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Telewizji Polskiej, przy wsparciu finansowym od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem medialnym programu jest czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”. Zdjęcia realizowane są przez ekipę telewizyjną z TVP 3 Bydgoszcz.

Więcej informacji:

 

Reklama