Przejdź do treści

Astronarium nr 59 o Kosmicznym Teleskopie Hubble'a

Najsłynniejszy teleskop w historii będzie tematem nowego odcinka Astronarium. Zobaczycie jego największe odkrycia, dowiecie się dlaczego NASA musiała naprawiać teleskop na orbicie oraz jaki jest polski udział w Kosmicznym Teleskopie Hubble'a.

W 1990 roku NASA umieściła na orbicie okołoziemskiej Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Zrewolucjonizował on badania astronomiczne i umożliwił wiele niesamowitych odkryć. Mimo iż od tamtej pory minęło już 28 lat (niedawno teleskop obchodził kolejne urodziny), to Teleskop Hubble'a nadal służy naukowcom oraz dostarcza nam pięknych zdjęć obiektów astronomicznych.

Jak dotąd na podstawie danych z Hubble'a opublikowano kilkanaście tysięcy prac naukowych. To więcej niż w przypadku jakiegokolwiek innego teleskopu.

W odcinku wystąpią polscy naukowcy. Prof. Ryszard Szczerba z toruńskiego oddziału Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN wytłumaczy co odkryto dzięki Teleskopowi Hubble'a w obszarach narodzin gwiazd. Prof. Agnieszka Pollo z Narodowego Centrum Badań Jądrowych PAN w Warszawie wyjaśni z kolei co widzimy w tzw. Głębokim Polu Hubble'a.

Dr Natasza Siódmiak miała okazję pracować przez rok w instytucie teleskopu kosmicznego w Baltimor w USA, które jest centrum sterowania dla Teleskopu Hubble'a. Brała udział m.n. w badaniach nad powstawaniem mgławic planetarnych. Z kolei dr Michał Drahus z Obserwatorium Astronomicznego UJ, który zajmuje sie badaniem planetoid, prowadził obserwacje przy pomocy Teleskopu Hubble'a.

Będzie też rozmowa z Mikiem Massimino, astronautą NASA, który dwukrotnie naprawiał Teleskop Hubble'a na orbicie okołoziemskiej.

Premiera odcinka już jutro, w czwartek 3 maja o godzinie 17:00 i 20:30 na ogólnopolskim kanale TVP 3. Potem będzie dostępny także na YouTube.

Dodatkowo, część materiałów, która nie zmieściła się w tym odcinku Astronarium (z racji limitów czasowych) możecie obejrzeć w Urania TV w odcinku pt. "Spaceman od Teleskopu Hubble'a - Mike Massimino".

„Astronarium” to seria popularnonaukowych programów o astronomii i kosmosie realizowanych we współpracy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Telewizji Polskiej, przy wsparciu finansowym od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem medialnym programu jest czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”. Zdjęcia realizowane są przez ekipę telewizyjną z TVP 3 Bydgoszcz.

Więcej informacji:

 

Reklama