Przejdź do treści

Astronarium nr 74 o koronium i nebulium

img

Pierwiastki, których nigdy nie było - taki będzie  temat najnowszego odcinka popularnonaukowej serii Astronarium. Ogólnopolska premiera dzisiaj w TVP 3 o godz. 17:00 i 20:30, powtórki w sobotę, a potem na YouTube.

Nazwa pierwiastka hel wzięła się od Heliosa, greckiego boga Słońca, bowiem po raz pierwszy natrafiono na oznaki jego istnienia w koronie słonecznej podczas całkowitego zaćmienia Słońca. Później naukowcy także natrafiali na inne linie widmowe, których nie potrafili przypisać znanym na Ziemi pierwiastkom. Stąd powstały koncepcje koronium i nebulium.

Mimo iż ostatecznie okazało się, że koronium i nebulium nie istnieją, to dzięki tym badaniom całkiem sporo dowiedzieliśmy się o Wszechświecie.

Astronarium to seria popularnonaukowych programów telewizyjnych o astronomii i kosmosie. Prezentuje zagadki Wszechświata i naukowców, którzy je badają. Kamery programu odwiedzają różne instytuty naukowe w Polsce i poza granicami naszego kraju pokazując najnowszą wiedzę o Wszechświecie, jaką dysponują współcześni astronomowie i fizycy.

Producentami programu są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Telewizja Polska (TVP), a partnerem medialnym czasopismo i portal "Urania - Postępy Astronomii". Dofinansowanie produkcji zapewnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej informacji:

 

Reklama