Przejdź do treści

Astronarium nr 85 o ochronie ciemnego nieba

Astronarium nr 85 o ochronie ciemnego nieba.

Dzisiaj premiera nowego odcinka z serii Astronarium. Tym razem przedstawiony będzie problem ochrony naturalnego ciemnego nieba przed nadmiernym zanieczyszczeniem sztucznym światłem. „Urania” jest partnerem programu. Oglądajcie w TVP3 o godz. 17.00, a od soboty na YouTube.

Już co najmniej jedna trzecia ludzkości nie ma szans na zobaczenie na żywo na nocnym niebie Drogi Mlecznej. Czy nie tracimy w ten sposób pewnego dziedzictwa kulturowego? Rozgwieżdżone niebo było od wieków inspiracją dla twórców.

Stale rosnące rozświetlenie całego świata w nocy sztucznym światłem to też oczywiście spore utrudnienie dla prowadzenia obserwacji astronomicznych. Jednak zanikanie naturalnego ciemnego nieba to problem nie tylko dla astronomów i miłośników astronomii, bo sytuacja rodzi też negatywne skutki zdrowotne i ma wpływ na zwierzęta. Na dodatek świecenie w niebo (zamiast na ulicę czy inny obszar, który chcemy oświetlić) to po prostu marnowanie pieniędzy (energii elektrycznej). W ostatnim okresie wiele mówi się o ekologii i ochronie środowiska, ale świadomość, że codzienne życie w sposób ekologiczny to nie tylko sortowanie śmieci, ale także racjonalne użytkowanie oświetlenia, jest na razie w społeczeństwie niewielka.

Kilka tygodni temu Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), razem ze Stowarzyszeniem Polaris OPP, wydało polską edycję broszury o zanieczyszczeniu świetlnym. Angielski oryginał tego opracowania wydała Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU). Broszura jest dostępna nieodpłatnie w wersji elektronicznej, a także dystrybuowana przez różne instytuty i organizacje. Zostanie także dołączona do najbliższego numeru „Uranii”.

Producentami programu są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Telewizja Polska (TVP), a partnerem medialnym – czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”. Dofinansowanie produkcji zapewnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej informacji:

Reklama