Przejdź do treści

Astronarium odcinek 7 na temat ESO

Astronarium
Premiera kolejnego odcinka "Astronarium" w niedzielę 19 kwietnia o godz. 19.15 (TVP Bydgoszcz) oraz w poniedziałek 20 kwietnia o godz. 17.00 (w całej Polsce). Tym razem ekipa programu pojechała aż na pustynię Atakama i odwiedziła obserwatoria ESO.

ESO, czyli Europejskie Obserwatorium Południowe, to największa europejska organizacja zajmująca się badaniami Kosmosu z powierzchni Ziemi. Ale swoich obserwatoriów wcale nie posiada w Europie, tylko w Ameryce Południowej, na terenie Chile, gdzie panują jedne z najlepszych na świecie warunków do prowadzenia obserwacji astronomicznych. ESO posiada obserwatoria na górach La Silla i Paranal oraz sieć radioteleskopów ALMA na płaskowyżu Chajnantor. Z kolei w okolicach Paranal, na górze Cerro Armazones buduje przyszły największy teleskop świata - E-ELT o średnicy prawie 40 metrów.

Dlaczego w "Astronarium" będzie o ESO? Ponieważ od niedawna teleskopy należące do ESO są także częściowo polską własnością. Umowa o wstąpieniu Polski do ESO została podpisana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w dniu 28 października 2014 r., ale jako umowa międzynarodowa wymagała ratyfikacji przez parlament i prezydenta. Nieco ponad tydzień temu Prezydent RP podpisał ustawę ratyfikującą umowę.

Będzie zatem okazja od razu sprawdzić co zyskują polscy astronomowie, ale nie tylko oni, bowiem także polskie firmy z różnych branż, a tym samym cała gospodarka naszego kraju. Polskie firmy będą mogły m.in. wystartować w przetargach na budowę poszczególnych elementów teleskopu E-ELT i całej infrastruktury z nim związanej. Projekt E-ELT ma budżet przekraczający miliard euro, a rząd szacuje, że polskie przedsiębiorstwa uzyskają z tej puli od 10 do 20 milionów euro w najbliższych kilku latach. Z kolei instytuty naukowo-techniczne będą mogły w ramach międzynarodowych zespołów budować nowe instrumenty dla teleskopów ESO - spektrografy, kamery CCD i inny zaawansowany sprzęt potrzebny do badań astronomicznych.

Terminy emisji "Astronarium":
TVP Regionalna - poniedziałki o godz. 17.00
TVP Regionalna - powtórka o godz. 2.15
TVP Bydgoszcz - czwartek o godz. 19.30
TVP Bydgoszcz - niedziela o godz. 19.15
TVP Stream - na stronie internetowej, wszystkie powyższe godziny (równocześnie z transmisją w telewizji)

Program "Astronarium" jest koprodukcją Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) oraz Telewizji Polskiej. Zdjęcia realizuje ekipa TVP Bydgoszcz.. Dofinansowania udzieliło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Natomiast partnerem programu jest czasopismo i portal "Urania - Postępy Astronomii".

Więcej informacji: