Przejdź do treści

Astronarium odcinek 8 na temat sieci radioteleskopów ALMA

Kolejny odcinek cyklu programów telewizyjnych "Astronarium" będzie poświęcony sieci radioteleskopów ALMA. Ogólnopolska premiera w poniedziałek 20 kwietnia o godz. 17.00 na wszystkich regionalnych kanałach TVP oraz w internecie na TVP Stream.

ALMA jest wielką siecią radioteleskopów pracujących na falach milimetrowych i submilimetrowych. Obserwatorium zostało zbudowane przez kraje z Europy, Ameryki Północnej i Azji Wschodniej. W tym konsorcjum Europę reprezentuje Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), do którego Polska niedawno przystąpiła, a tym samym zyskała także udział w obserwatorium ALMA.

Obserwatorium znajduje się na wysokości aż 5000 metrów nad poziomem morza na płaskowyżu Chajnantor na chilijskiej pustyni Atakama.

Terminy emisji "Astronarium":
TVP Regionalna - poniedziałki o godz. 17.00
TVP Regionalna - powtórka o godz. 2.15
TVP Bydgoszcz - czwartek o godz. 19.30
TVP Bydgoszcz - niedziela o godz. 19.15
TVP Stream - na stronie internetowej, wszystkie powyższe godziny (równocześnie z transmisją w telewizji)

Program "Astronarium" jest koprodukcją Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) oraz Telewizji Polskiej. Zdjęcia realizuje ekipa TVP Bydgoszcz.. Dofinansowania udzieliło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Natomiast partnerem programu jest czasopismo i portal "Urania - Postępy Astronomii".

Więcej informacji: