Przejdź do treści

Astronarium powraca z nową serią odcinków

Astronarium - nowa czołówka.

W czwartek 11 lipca 2019 roku rozpoczyna się kolejna seria odcinków Astronarium, popularnonaukowego programu telewizyjnego o astronomii i badaniach kosmosu, dostępnego także na YouTube. Producentami programu są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Telewizja Polska S.A. (TVP).

Odcinki będą emitowane na ogólnopolskiej antenie TVP3, z premierowymi emisjami co dwa tygodnie w czwartki o godz. 17.00 i późniejszymi powtórkami. Krótko po premierze telewizyjnej odcinki zamieszczane będą też na YouTube na kanale https://www.youtube.com/AstronariumPL.

Cykl Astronarium miał swoją premierę w 2015 roku. Do tej pory powstało 77 odcinków, osiągając skumulowany zasięg emisji (premiera plus powtórki) na antenach telewizyjnych nawet około miliona widzów na odcinek. Z kolei na YouTube łączna liczba wyświetleń przekroczyła 5 milionów.

Teraz rozpocznie się kolejna seria odcinków, które będą realizowane w latach 2019-2020. Pierwszy odcinek z nowej serii zostanie poświęcony niedawnej sensacji naukowej – pierwszemu w historii obrazowi czarnej dziury (a właściwie jej cienia), który naukowcy z Teleskopu Horyzontu Zdarzeń (EHT) zaprezentowali w kwietniu 2019 roku. W odkryciu brało udział dwoje polskich astronomów – jeden z nich wystąpi w programie, wraz z innymi polskimi specjalistami od czarnych dziur. Będzie to okazja, aby zobaczyć, czego dowiedzieliśmy się dzięki temu niezwykłemu kosmicznemu obrazowi.

45 nowych odcinków i prawie 2 lata na antenie to prawdziwe wyzwanie. Na szczęście nasi koledzy astronomowie na bieżąco dostarczają nam nowych spektakularnych odkryć, teorii i hipotez. Nie zdążyły spowszechnieć fale grawitacyjne, a już mamy „selfie" monstrualnej czarnej dziury z innej galaktyki. Może wybuchnie Eta Carinae? Może właśnie odkryjemy życie na egzoplanecie? Do tego nowa czołówka i studio! Zobaczcie sami! – zachęca prof. Maciej Mikołajewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, współautor programu.

Astronarium powstaje w koprodukcji pomiędzy Polskim Towarzystwem Astronomicznym (PTA) a Telewizją Polską (TVP). Zdjęcia realizowane są przez TVP Bydgoszcz. Program prowadzi Bogumił Radajewski.

Realizacja programu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zadanie Cykliczny ogólnopolski program telewizyjny ASTRONARIUM zostało sfinansowane w ramach umowy nr 779/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) to organizacja zrzeszającą zawodowych astronomów (https://www.pta.edu.pl). Istnieje od 1923 roku. Jest stowarzyszeniem naukowym, prowadzi też szeroką działalność w zakresie popularyzacji nauki, m.in. wydaje czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii” (https://www.urania.edu.pl). Aktualnie prowadzi także konkurs na nazwę polskiej planety pozasłonecznej w ramach globalnej akcji IAU100 NameExoWorlds (https://www.iau100.pl/planety) oraz program wizyt astronomów w szkołach (https://www.pta.edu.pl/astronomers-in-schools).

Więcej informacji:

Reklama