Przejdź do treści

Astronauci misji Crew-2 zadokowali do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

img

Statek Crew Dragon z astronautami misji Crew-2 zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przybyła czwórka astronautów spędzi na orbicie pół roku.

23 kwietnia w kierunku ISS poleciał statek Crew Dragon „Endeavour” z czteroosobową załogą. Statek po wyniesieniu na orbitę w serii kilku manewrów orbitalnych zbliżył się do stacji i 24 kwietnia zadokował do portu IDA-2 w module Harmony.

Miękkie dokowanie z kompleksem nastąpiło dokładnie o 11:08 czasu polskiego, dwie minuty wcześniej niż planowano. Po twardym zadokowaniu, testach szczelności i później środowiskowych włazy ze strony ISS i Dragona zostały otwarte.

Do stacji przybyło czworo astronautów: Amerykanie Shane Kimbrough, Megan McArthur, Francuz Thomas Pesquet i Japończyk Akihiko Hoshide. Wejdą oni w skład półrocznej ekspedycji. Na pokładzie ISS nową załogę przywitała siódemka: Mark Vande Hei, Oleg Nowicki i Piotr Dubrow (ta trójka przyleciała w kwietniu w statku Sojuz MS-18) oraz Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker i Soichi Noguchi (astronauci misji Crew-1). Przez kilka dni na stacji będzie znajdowało się aż 11 osób. Już 28 kwietnia jednak na Ziemię powrócą astronauci z misji Crew-1.

Astronauci Crew-2 pomogą w kontynuowaniu prac naukowych na pokładzie ISS. Najbliższe miesiące będą intensywne nie tylko pod względem prowadzonych badań, ale także prac rozbudowy stacji. Do kompleksu zostaną przywiezione nowe panele słoneczne do zwiększenia generowanej energii elektrycznej. Do stacji ma przylecieć też w lipcu nowy rosyjski moduł MLM Nauka.

 

Na podstawie: NASA

Więcej informacji:

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Astronauci na pokładzie ISS po przybyciu załogi misji Crew-2. Źródło: NASA/Soichi Noguchi.


 

Reklama