Przejdź do treści

Astronomia i wiara: poszukiwanie Uranii w papieskich apartamentach

Urania nr 2/2025

Niezwykłą okładkę najnowszego numeru „Uranii-Postępów Astronomii” namalował sam Rafael Santi. Podążając tym śladem udajemy się do samego Watykanu. 

Nie po raz pierwszy „Urania” w swojej ponad 100-letniej historii sięga do tematów poruszających religijne wątki związane z astronomią. Dużą tradycję na naszych łamach mają poszukiwania astronomicznych interpretacji Gwiazdy Betlejemskiej (np. Urania 6/2015, Postępy Astronomii 4/1996). Wreszcie, artykuł założyciela naszego czasopisma, Felicjana Kępińskiego poprzedzony fragmentem Ewangelii (Urania 12/1963), rozwścieczył komunistyczne władze, które zmusiły do rezygnacji ówczesnego redaktora, Andrzeja K. Wróblewskiego. Na szczęście czasy się zmieniły i mogliśmy w ubiegłym roku opublikować niezwykle ważny artykuł ks. prof. Michała Hellera, o tym jak nie marnować lekcji religii w szkole i godzić wykładane tam treści z innymi przedmiotami (Urania 3/2024). 

Urania 4/1996 Urania 6/2015 Urania 3/2024
Archiwalne numery Uranii - Postępów Astronomii


Zupełny przypadek – choć niektórzy mówią o… Duchu Świętym – sprawił, że bieżący numer w ¼ poświęcony jest Watykanowi. Nikt w redakcji przed wysłaniem plików do drukarni, nie był w stanie przewidzieć nowego konklawe. Opowieść o Obserwatorium Watykańskim rozpoczyna w „Uranii” Agnieszka Gurgul, młoda astronomka, która była uczestniczką jednej z Watykańskich Letnich Szkół Astronomii w Castel Gandolfo. Warto przypomnieć, że to w tym obserwatorium, w połowie XIX w., jezuita, o. Angelo Secchi opracował pierwszy system klasyfikacji widmowej gwiazd inicjując narodziny współczesnej astrofizyki.

Dziś niebo nad pałacem papieskim zalała fala miejskich świateł, ale Obserwatorium Watykańskie nadal działa korzystając z nowego 1,83 m teleskopu w Arizonie. W  „Uranii” znajdziemy felieton dyrektora Obserwatorium, brata Guya Consolmagno’ego SJ. Co ciekawe, jest on autorem znakomitego, przetłumaczonego na polski, przewodnika po niebie dla miłośników astronomii, dostępnego również w księgarni Uranii
 

Na lewo od Oriona       Urania 2/2025
Okładka książki Na lewo od Oriona oraz strona tytułowa artykułu Jacka Drążkowskiego w Uranii 2/2025


Wreszcie najciekawszy temat związany z Watykanem to freski Rafaela Santi w jednej z sal apartamentów papieskich, Stanza della Segnatura. Najstarszy stażem redaktor „Uranii”, Jacek Drążkowski wciela się w historyka sztuki poszukując wśród licznych uwiecznionych na ścianach postaci Kopernika i naszej muzy, Uranii. I to właśnie Urania powinna być jedną z niewiast na okładce tego wydania. Kto zgadnie która?


Bieżący 2/2025 numer „Uranii-Postępów Astronomii” przez trzy tygodnie będzie jeszcze dostępny w salonach EMPiK
Czasopismo i prenumeratę można też zamawiać przez internet.

 

Więcej:

 

Opracowanie: Maciej Mikołajewski, Magda Maszewska

Na ilustracji: Fragment okładki Uranii 2/2025
 

Reklama