Przejdź do treści

Astronomia na festiwalu "Siły Natury" w Toruniu

"Ziemia, planety, gwiazdy” – pod takim hasłem przebiegnie niecodzienne spotkanie sztuki z astronomią w ramach festiwalu "Siły Natury” w Toruniu.

Imprezę organizuje Toruńska Orkiestra Symfoniczna, która do współpracy zaprosiła cenionych popularyzatorów nauki o Wszechświecie, dzięki którym najważniejsze punkty programu festiwalu będą miały astronomiczną oprawę.

Na początek – 22 września o 19:00 w sali CKK Jordanki w Toruniu - widzowie i melomani będą świadkami koncertu, w zawartości którego znalazły się kompozycje Johna Williamsa (z filmów “E.T.” i “Gwiezdne Wojny”), Magdaleny Cynk (“Planetoida Toruń 12999”), a na finał – “Planety” Gustava Holsta z multimedialnym pokazem i narracją autorstwa Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego z “Radia Planet i Komet” (Polskie Radio PiK).

23 września pod kopułą toruńskiego Planetarium zobaczymy film “Chopin – The Space Concert – 2018” w reżyserii Adama Ustynowicza - z udziałem autora (początek o 19:00).

28 września w Collegium Maximum UMK odbędzie się wykład pt. “Harmonia sfer”, w ramach którego prof. Andrzej Strobel i Piotr Matwiejczuk wyjaśnią tajemnicę “muzyki sfer”, czyli niezwykłego związku łączącego geometrię orbit planetarnych z harmonią dźwięków w muzyce.

Imprezę zwieńczy koncert 1 października o godz. 17:00 w sali CKK Jordanki pt. “Symfoniczne pejzaże | Międzynarodowy Dzień Muzyki”, w ramach którego Toruńska Orkiestra Symfoniczna zagra poemat Zygmunta Noskowskiego “Step” ilustrowany astrofotografiami z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) oraz ekspozycją zdjęć z autorskiej galerii Piotra Majewskiego pt. radio-teleskop.pl.

Szczegółowy program festiwalu “Siły Natury” znajduje się pod adresem: http://silynatury.pl/program/

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: obłoki srebrzyste nad Toruniem. Fot.: Piotr Majewski.

 

Reklama