Astronomia niepodległa nr 1 - Kraków

Dzisiaj premiera pierwszego odcinka z cyklu "Astronomia niepodległa", który będzie opowiadał o najnowszych 100 latach polskiej astronomii. Na początek historia Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszego polskiego obserwatorium. Oglądajcie w TVP 3 o godz. 17:00, powtórki w sobotę, a potem na YouTube.

"Astronomia niepodległa" to nowy cykl realizowany przez twórców "Astronarium". Odcinki będą mieć podobną długość, ale będą skupiać się na historii polskiej astronomii. Przedstawione zostaną główne polskie ośrodki astronomiczne - ich historia od 1918 roku, czyli od odzyskania przez Polskę niepodległości. Seria będzie liczyć 10 odcinków.

Pierwszy odcinek będzie opowiadał o najstarszym polskim obserwatorium - Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. To zasługą tego obserwatorium jest m.in. pierwsze polskie odkrycie komety, czy pierwsze polskie obserwacje radioastronomiczne. Widzowie będą mogli zobaczyć także fragmenty unikatowych filmów z lat dwudziestych ubiegłego wieku, nagranych w krakowskim obserwatorium. Są to prawdopodobnie najstarsze polskie filmy popularnonaukowe!

Producentami cyklu dokumentalnego "Astronomia niepodległa" są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Telewizja Polska (TVP). Zdjęcia realizuje ekipa TVP Bydgoszcz. Produkcję dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Partnerem programu jest czasopismo i portal "Urania - Postępy Astronomii".