Przejdź do treści

Astronomia niepodległa nr 1 - Kraków

Astronomia niepodległa nr 1 - Kraków

Dzisiaj premiera pierwszego odcinka z cyklu „Astronomia niepodległa”, który będzie opowiadał o najnowszych 100 latach polskiej astronomii. Na początek historia Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszego polskiego obserwatorium. Oglądajcie w TVP 3 o godz. 17:00, powtórki w sobotę, a potem na YouTube.

„Astronomia niepodległa” to nowy cykl realizowany przez twórców „Astronarium”. Odcinki będą mieć długość podobną do „Astronarium”, ale opowiadać będą o historii polskiej astronomii. Przedstawione zostaną główne polskie ośrodki astronomiczne – ich historia od 1918 roku, czyli od odzyskania przez Polskę niepodległości. Seria będzie liczyć dziesięć odcinków.

Pierwszy odcinek będzie opowiadał o najstarszym polskim obserwatorium – Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. To w tej placówce dokonano m.in. pierwszego polskiego odkrycia komety czy pierwszych polskich obserwacji radioastronomicznych. Widzowie będą mogli także zobaczyć fragmenty unikatowych filmów z lat dwudziestych, nagranych w krakowskim obserwatorium. Są to prawdopodobnie najstarsze polskie filmy popularnonaukowe!

Producentami cyklu dokumentalnego „Astronomia niepodległa” są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Telewizja Polska (TVP). Zdjęcia realizuje ekipa TVP Bydgoszcz. Produkcję dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Partnerem programu jest czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”.

Więcej informacji:

Opracowanie: Krzysztof Czart

Reklama