Astronomia niepodległa nr 3 - Warszawa

7 marca 2019 roku o godz. 17:00 w TVP 3 premiera trzeciego odcinka cyklu dokumentalnego o historii polskich obserwatoriów astronomicznych. Poznajcie historię warszawskiego obserwatorium uniwersyteckiego.

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego to jedna z najstarszych polskich placówek tego typu – powstało w XIX wieku. Mieści się w zabytkowym budynku w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie placówka posiada swoje teleskopy w Ostrowiku koło Otwocka oraz w Obserwatorium Las Campanas w Chile.

Producentami cyklu dokumentalnego „Astronomia niepodległa” są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Telewizja Polska (TVP). Zdjęcia realizuje ekipa TVP Bydgoszcz. Produkcję dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Partnerem programu jest czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”.