Przejdź do treści

Astronomia niepodległa nr 6 - Centrum Badań Kosmicznych PAN

Astronomia niepodległa #6 - Centrum Badań Kosmicznych PAN

Już dzisiaj premiera nowego odcinka z cyklu "Astronomia niepodległa". Poznajcie historię polskiego zaangażowania w loty kosmiczne i astronomię satelitarną. Odcinek będzie poświęcony Centrum Badań Kosmicznych PAN. Oglądajcie o godz. 17:00 w TVP 3, a w sobotę na YouTube.

Centrum Badań Kosmicznych PAN to miejsce, w którym powstaje aparatura do satelitów i sond kosmicznych. Prowadzone są tutaj też badania związane z eksploracją Układu Słonecznego i astronomią satelitarną.

W odcinku przedstawiona zostanie historia od projektu Kopernik 500 (jeszcze przed powstaniem placówki) i instrumentów wynoszonych przez rakiety Wertikal, przez powstanie CBK PAN, pierwszą wspólną misję z ESA, po udział w najnowszych misjach kosmicznych.

CBK PAN ma siedzibę w Warszawie, ale posiada także placówki we Wrocławiu (badania heliofizyczne) i w Borówcu koło Poznania (laser do monitorowania satelitów), prowadzi eksperymenty w podziemiach zamku Książ, a nawet na stacji polarnej na Spitsbergenie.

Producentami cyklu dokumentalnego "Astronomia niepodległa" są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Telewizja Polska (TVP). Zdjęcia realizuje ekipa TVP Bydgoszcz. Produkcję dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Partnerem programu jest czasopismo i portal "Urania - Postępy Astronomii".

Więcej informacji:

 

 

Reklama