Przejdź do treści

Astronomia w Twoim domu o naturze czasu

Zegar i gwiazdy

Dzisiaj o godz. 18:00 zapraszamy na kolejne spotkanie na żywo z astronomem z cyklu „Astronomia w Twoim domu”. Tym razem tematem będzie natura czasu i co nocne niebo może nam o tym powiedzieć.

Live streamy z astronomami są prowadzone na kanale Astronarium na YouTubie oraz równolegle transmitowane na Facebooku na profilach Astronarium, Uranii i Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, które jest organizatorem całej akcji.

Do tej pory odbyło się 15 spotkań. Każde jest poświęcone wybranemu, ciekawemu tematowi z badań kosmosu. Najpierw możemy wysłuchać prelekcji, a potem padają odpowiedzi na pytania od internautów.

Tytuł dzisiejszego spotkania brzmi: „Co nocne niebo mówi nam o naturze czasu?”. Oto zapowiedź z kanału Astronarium:

Czas, według Alberta Einsteina, nie jest wielkością odmierzaną przez ,,zewnętrzny”, nieubłaganie tykający odwieczny zegar. Dla różnych obserwatorów, czy też w różnych obszarach we Wszechświecie, może upływać on z różnymi prędkościami. Według Einsteina, pojęcia czasu nie można rozpatrywać osobno od pojęcia przestrzeni. Istnieją miejsca we Wszechświecie (czarne dziury), gdzie czas i przestrzeń ,,zamieniają się miejscami”. Czas ma swój początek i ma swoją historię, a tempo jego upływu może ulec zaburzeniom wskutek dramatycznych astronomicznych wydarzeń.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

 

Na ilustracji:

Symboliczne połączenie zegara i gwiazd. Źródło: melis82 / Depositphotos.

Reklama