Przejdź do treści

Astronomiczne imprezy podczas XIV Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

14 Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
Przedstawiamy astronomiczne imprezy podczas XIV Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który zaczyna się 25 kwietnia. Jednej z nich, zatytułowanej "Radio planet i komet" mogą posłuchać przez internet także osoby spoza Torunia i regionu.

XIV Toruński Festiwal Nauki i Sztuki potrwa od piątku 25 kwietnia do poniedziałku 29 kwietnia 2014 r. Zawarto w nim liczne imprezy z różnych dziedzin nauki, ale w rodzinnym mieście Mikołaja Kopernika oczywiście nie mogło zabraknąć imprez związanych z astronomią i kosmosem. Oto ich przegląd. Uwaga: na niektóre z imprez obowiązują darmowe wejściówki - szczegóły na witrynie festiwalu.

26 kwietnia, sobota, godz. 15.30-16.30, Instytut Fizyki UMK, Wszystko, co chcieliście wiedzieć o astronomii, ale baliście się zapytać

nazwa jednostki: Centrum Astronomii UMK
współorganizator: Koło Naukowe Studentów Astronomii UMK
prowadzący: dr Anna Bartkiewicz, Centrum Astronomii UMK.
opis imprezy: Dlaczego Pluton już nie jest planetą? Czy pulsary pulsują? Czy mgławice planetarne mają coś wspólnego z planetami? Skąd się wzięła nazwa "kwazar"? Co z tego, że Wszechświat się rozszerza? Jak zakończy życie nasze Słońce? Co było przed Wielkim Wybuchem? Czy Wszechświat zakończy się Wielkich Krachem? Czy mogę nazwać nowo odkrytą planetoidę swoim imieniem? Czy po uderzeniu w Ziemię "śmiecia kosmicznego" wyginiemy jak dinozaury? Ile sztucznych satelitów krąży wokół Ziemi? Co to znaczy, że sonda Voyager opuściła Układ Słoneczny? Na te i inne pytania postaramy się szybko, jasno i prosto odpowiedzieć podczas spotkania ze słuchaczami.

26 kwietnia, sobota, godz. 18.00 - 19.00, planetarium, 360 D, czyli nowoczesne Planetarium od kuchni

nazwa jednostki: Centrum Popularyzacji Kosmosu PLANETARIUM
prowadzący:  mgr Jerzy Rafalski, Centrum Popularyzacji Kosmosu PLANETARIUM.
opis imprezy: W jubileuszowym 20. roku swojej działalności toruńskie Planetarium zaprasza na podróż w czasie - w przeszłość i ku przyszłości. Jak zmieniło się od chwili otwarcia w lutym 1994 roku i jak dziś tworzy się nowoczesne seanse w autorskiej technice 360 D? Jak widzowie odbierają ten obraz? Czy współczesny człowiek w pogoni za 3D, 4D, 5D itd. potrzebuje wciąż więcej wymiarów i wrażeń, czy jest w stanie dostrzec różnice? Czy zafascynowany obrazem usłyszy jeszcze słowo? Przygotowany pokaz to podsumowanie prac nad unowocześnieniem obrazu i dźwięku oraz prezentacja dokonań - widowiskowych wizualizacji Kosmosu, muzyki i efektów specjalnych.

27 kwietnia, niedziela, godz.z 16.00-18.00, Centrum Astronomii UMK, Zwiedzanie obserwatorium uniwersyteckiego

nazwa jednostki: Centrum Astronomii UMK
współorganizator: Koło Naukowe Studentów Astronomii UMK
prowadzący: mgr Monika Adamów.
opis imprezy: Obserwatorium Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, usytuowane w Piwnicach pod Toruniem, to największy ośrodek tego typu w Polsce. Podczas zwiedzania nasi goście dowiedzą się kiedy powstało, czym się zajmujemy, na czym w ogóle polega uprawianie astronomii, a także będą mieli okazję przyjrzeć się profesjonalnemu sprzętowi. Nie zabraknie także dowcipnych anegdotek, których pełno w miejscu o tak długiej tradycji.

28 kwietnia, poniedziałek, godz. 12.00-13.00, Plac Cyrkowy u zbiegu ulic, Szosa Lubicka/Przy Skarpie, IX Mistrzostw Rakiet Wodnych

nazwa jednostki:  Centrum Popularyzacji Kosmosu PLANETARIUM
prowadzący: mgr Jerzy Rafalski, Centrum Popularyzacji Kosmosu PLANETARIUM.
opis imprezy: Mistrzostwa Rakiet Wodnych to tradycyjna impreza edukacyjna Festiwalu Nauki i Sztuki i pyszna zabawa - przede wszystkim dla uczniów i ich opiekunów. Stwórzcie zespół konstruktorów rakiety, zbudujcie ją i przynieście na nadwiślański bulwar. Lot każdej rakiety zostanie oceniony przez jury, które przyzna nagrody w kategorii drużynowej i indywidualnej. Liczy się osiągnięta wysokość, długość lotu oraz wygląd modelu rakiety. Instrukcja budowy rakiety: http://www.festiwal.torun.pl/program/wyszukiwarka/obrazki/instrukcja_bu…

28 kwietnia, poniedziałek, godz. 13.00-14.00, Centrum Astronomii UMK, Ciemna strona Słońca

nazwa jednostki:  Centrum Astronomii UMK
współorganizator: Koło Naukowe Studentów Astronomii UMK
prowadzący: mgr Monika Adamów.
opis imprezy: Słońce jest tak oczywistym elementem nieba, że rzadko zastanawiamy się czym jest ta życiodajna żółta kula. Przy odrobinie dobrej pogody pokażemy jak wygląda Słońce przez teleskop i inne przyrządy, za pomocą których bezpiecznie można na nie zerknąć. Wyjaśnimy czy ten obraz czasem się różni, czy może zawsze jest taki sam. Oprócz tego, aby zasiać ziarno kontrowersji, udowodnimy, jak wielki wpływ ma ono na politykę.

28 kwietnia, poniedziałek, godz.z 21.00-23.00, Wieża Ratusza Staromiejskiego, Radio planet i komet

nazwa jednostki: Polskie Radio Pomorza i Kujaw S.A.
współorganizator:  Muzeum Okręgowe w Toruniu
prowadzący: mgr Piotr Majewski, Polskie Radio Pomorza i Kujaw S.A., mgr Jerzy Rafalski, Planetarium Toruń.
opis imprezy: Kosmiczna turystyka w Układzie Słonecznym? To z pewnością dość odległa perspektywa, ale coraz bardziej realna. Jak dostać się na Marsa i jakie atrakcje przygotować dla kosmicznych gości na Czerwonej Planecie? Który z księżyców Jowisza zajmie pierwsze miejsce na turystycznej liście przebojów? Czy przelot wśród pierścieni Saturna jest możliwy i bezpieczny? Wspomnianym obiektom przyjrzymy się za pomocą teleskopów ulokowanych na szczycie Wieży Ratusza Staromiejskiego. Transmisja Radia planet i komet w Polskim Radiu PiK (od godz. 21:05) sprawi, że w imprezie wezmą też udział chętni spoza Torunia. W audycji pojawią się specjalni goście. Uczestnicy imprezy podzielą się wrażeniami z obserwacji, a wszyscy będą mieli szansę na atrakcyjne nagrody w konkursach. Bonusem będzie nocna panorama Grodu Kopernika z licznie iluminowanymi zabytkami. W przypadku złej pogody impreza w wersji plenerowej nie odbędzie się, zaś radiowy program zostanie nadany ze studia Polskiego Radia PiK pod Krzywą Wieżą. Można także słuchać przez internet na stronie Radia PiK


Więcej informacji na temat toruńskiego festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.festiwal.torun.pl. Organizatorami 14. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki są Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Ubiegłoroczna edycja przyciągnęła około 30 tysięcy uczestników.

Reklama