Przejdź do treści

Astronomiczny Dzień w Merseyside

Dzień Astronomiczny w Merseyside

Instytut Badań Astrofizycznych na Uniwersytecie Johna Mooresa w Liverpoolu (LJMU) zaprasza w sobotę 27 marca 2021 r. w godzinach od 11:00 do 16:00 na Dzień Astronomiczny w Merseyside (MAD). Wykład jest bezpłatny, ale wymagana jest rezerwacja.

W tym roku MAD będzie dostępny online, a udział w nim będzie bezpłatny. To okazja, by posłuchać o nowatorskich badaniach prowadzonych przez czołowych astrofizyków na świecie. Wykładowcami będą dr Megan Argo, dr Eamonn Kerins i dr David Eden, którzy wygłoszą prelekcje i utworzą panel ekspertów gotowych odpowiedzieć na Twoje pytania. Wydarzenie będzie języku angielskim. 

Dr Megan Argo jest astrofizyczką pracującą na Uniwersytecie Central Lancashire. Kiedy nie prowadzi zajęć ze studentami, bada galaktyki i czarne dziury. Dr Argo obserwowała niebo za pomocą najlepszych radioteleskopów i wygłaszała publiczne wykłady w wielu ośrodkach na świecie. Podczas MAD przedstawi prezentację pt. „Kolejne mrugnięcie kosmicznego oka: prognozy astronomii na następne 200 lat” (ang. The next blink of a cosmic eye: predictions for astronomy in the next 200 years). Tytuł nawiązuje do niedawnej 200. rocznicy istnienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego. W chwili założenia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego, czyli w styczniu 1820 r., należało do niego 14. naukowców. Obecnie liczy ponad 4000 geofizyków i astronomów, zarówno amatorów, jak i zawodowców. Astronomia przeszła w tym czasie długą drogę, a nasze rozumienie Wszechświata uległo fundamentalnej zmianie. Czego nie wiedzieliśmy 200 lat temu? Gdzie podąży dalej astronomia? Dr Argo wprowadzi nas w świat nowych instrumentów badawczych i przyszłych misji kosmicznych, a także postara się przewidzieć, co odkryjemy w ciągu najbliższych 200 lat.

Dr Eamonn Kerins pracuje w Jodrell Bank Centre for Astrophysics, University of Manchester. Współprowadzi program SPEARNET, który dotyczy badania atmosfer egzoplanetarnych i jest współprzewodniczącym grupy roboczej Exoplanet Science dla misji ESA Euclid. Jego wykład pt. „W kierunku Ziemi-2” (ang. Towards Earth-2) będzie traktował o egzoplanetach, czyli planetach krążących wokół gwiazd innych niż Słońce. Słuchacze poznają niektóre techniki używane do odkrywania egzoplanet oraz dowiedzą się, czego dowiadujemy się z dotychczas zgromadzonych danych, w jaki sposób możemy charakteryzować powierzchnie i atmosfery egoplanet oraz jak wyglądają perspektywy na odkrycie życia na innych planetach.

Dr David Eden pracuje na Uniwersytecie Johna Mooresa w Liverpoolu na stanowisku post-doc. Jego badania koncentrują się na określeniu sposobu formowania się gwiazd w Drodze Mlecznej. W swojej pracy dr Eden korzysta z teleskopów naziemnych i kosmicznych obserwujących niebo w różnych długościach fali. Podczas wykładu pt. „Tworzenie gwiazd w Drodze Mlecznej i... poza nią” (ang. Star formation in the Milky Way... and beyond) dr Eden opowie, w jaki sposób gwiazdy wpływają na ewolucję galaktyk takich jak Droga Mleczna i wyjaśni, jakich obserwacji potrzebujemy, żeby zrozumieć, jak, gdzie i dlaczego powstają gwiazdy w Drodze Mlecznej oraz co to może nam powiedzieć o powstawaniu gwiazd w innych galaktykach.

 

Więcej informacji:

 

Autor: Joanna Molenda-Żakowicz

 

Źródło: Astrophysics Research Institute LJMU

Na ilustracji: Informacja o MAD 2021. Żródło: ARI LJMU

Reklama