Przejdź do treści

Astronomiczny Święty Mikołaj – dr Tomasz Mrozek z Wrocławia

Dr Tomasz Mrozek uczy dzieci z Kambodży o astronomii

Dr Tomasz Mrozek z Zakładu Fizyku Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN we Wrocławiu uczy online astronomii dzieci z Kambodży. Marzy o tym, by móc im zawieźć teleskop. Można pomóc mu zebrać środki na ten cel na portalu Zrzutka.pl

Dr Tomasz Mrozek jest zawodowym astronomem, który od ponad 20 lat dzieli się wiedzą i pasją z szerokim gronem odbiorców. Odkrywa różne światy i na swej drodze trzy lata temu (2018 r.), w czasie wakacji, trafił do Kambodży. Całą rodziną odwiedzili szkołę w Siem Reap (niedaleko świątyni buddyjskiej Angkor Wat), gdzie pan Tomasz zaproponował, że opowie w szkole parę słów o Słońcu i planetach. To spotkanie stało się początkiem przygody z edukacją astronomii w tym dalekim kraju.

Kambodża należy do najsłabiej wykształconych państw na świecie, a dzieci uczą się w bardzo skromnych warunkach (badania PISA-D). Okazuje się, że wiedza astronomiczna praktycznie tam nie istnieje. Na królewskim uniwersytecie w Phnom Penh znalazłem kurs astrofizyki (dwa semestry) dla studentów ostatniego roku studiów… i to wszystko, co można powiedzieć o edukacji astronomii w tym kraju. Brakuje nawet terminologii pozwalającej opisać zjawiska astronomiczne i procesy zachodzące w Kosmosie. Wszystko, czym dysponują, to wyobrażenia… ale i ogromna pasja do nauki, ciekawość świata – można przeczytać wspomnienia dr Tomasza Mrozka.

Od lutego 2021 r. Tomasz Mrozek regularnie, dwa razy w tygodniu, spotyka się on-line z uczniami (12–18 lat) z Kambodży i opowiada im o zjawiskach astronomicznych. Z całego serca stara się zasiać ziarno wiedzy astronomicznej wśród dzieci, które uczy.

Obiecałem uczniom warsztaty na żywo, pod pięknym, ciemnym, kambodżańskim niebem. Jestem gotowy do podróży, ale do pełni szczęścia brakuje tylko… teleskopu. Takiego prawdziwego! Takiego, który pozwoli na długie i inspirujące obcowanie z nocnym niebem. Takiego, który będzie służył także uczniom innych szkół przychodzących na nocne obserwacje. Dzięki temu, astronomia zacznie się „rozlewać” po pięknej Kambodży – można przeczytać na portalu Zrzutka.pl.

Pan Tomasz chce zebrać pieniądze do  15 stycznia 2022 r., kiedy to wspólnie z żoną ma zaplanowany wyjazd do Kambodży. Planuje, że wsiądzie w samolot i zawiezie teleskop do Siem Reap, gdzie znajduje się „ich” szkoła.

Plan maksimum to dobry sprzęt pozwalający na obserwacje nieba nocnego oraz bezpieczne obserwowanie Słońca w dzień.

Wymarzony sprzęt to:

  • Teleskop typu Dobson, 8’’ – koszt około 2500 zł;
  • Teleskop słoneczny Coronado PST 40/400 – koszt około 4500 zł;
  • Trzy lornetki Delta Optical Titanium 8x56 – koszt około 3000 zł (za 3 sztuki).
     

Przy założeniu przychylności linii lotniczych koszt transportu sprzętu powinien zmieścić się w kwocie do 2000 zł za całość tego cennego bagażu. W sumie do zebrania jest około 12 000 zł.

Jaki jest cel?

Korzyść z zebrania tej kwoty jest bezcenna. W ciągu 2 tygodni Tomasz Mrozek wyszkoli obserwatorów (uczniów), którzy będą w stanie pokazywać niebo i opowiadać o nim swoim kolegom z innych szkół. To jest naprawdę możliwe! I bezcenne!

Więcej informacji oraz link do zbiórki.

Pomożecie?
 

Źródło: CBK PAN, zrzutka.pl

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama