Przejdź do treści

Astronomowie o „Życiu” na 4 edycji Nocy Idei w Polsce

4 edycja Nocy Idei w Polsce

30 stycznia 2020 r. w Warszawie odbędzie się czwarta edycja Nocy Idei w Polsce. Jej temat przewodni to „Życie”. Jednym z punktów wieczoru będzie debata z udziałem francuskich i polskich astronomów oraz astrofizyków (Włodek Kofman, Morgane Fortin i Agnieszka Pollo) na temat życia we Wszechświecie.

Organizatorem czwartej edycji Nocy Idei w Polsce jest Instytut Francuski w Polsce, wspólnie z warszawskim Studio teatrgalerią. Tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia jest „Życie”. Noc Idei rozpocznie się o godz. 17.30, a zakończy po 23.00. W tym czasie uczestnicy wydarzenia wspólnie z organizatorami będą zastanawiali się nad współczesnymi aspektami życia.

Nas najbardziej będą interesowały wydarzenia związane z kosmosem, czyli film „Nieistotny” oraz debata astronomów i astrofizyków na temat „Życia”.

Pokazy filmu Nieistotny” (godz. 17.30-21.00), stworzonego przez francuskiego biologa Francka Courchampsa i grafika Clémenta Morina, pomogą widzom w zachowaniu odpowiednich proporcji w naszym wyobrażeniu o miejscu człowieka we Wszechświecie.

Przesłanie filmu zawiera się w jego tytule, który odnosi się do naszego gatunku. Insignificant, czyli nieistotny. Z punktu widzenia historii Wszechświata, jesteśmy gatunkiem marginalnym. Ziemia nie czekała na nas, aby rozpocząć swoją historię. I zapewne będzie ją kontynuować, kiedy nas już nie będzie. Seria dziesięciu 3-minutowych filmów animowanych 3D, które w ambitny sposób eksplorują niezmierzone przestrzenie kosmosu i obserwują ludzkość pod mikroskopem. Film w języku polskim z napisami w języku francuskim.

Ciekawie zapowiada się spotkanie z francuskimi i polskimi astronomami i astrofizykami (21.00-22.30) na temat życia. Możemy oczekiwać odpowiedzi na pytania: co to znaczy być żywym? Jakie jest miejsce człowieka w świecie ożywionym? Co ze sztuczną inteligencją? Czy życie na pewno oznacza działanie?

Punktem wyjścia do rozmowy w językach polskim i francuskim (tłumaczenie symultaniczne) będzie potwierdzenie przez NASA istnienia życia na Marsie. Czy zmieni to nasz sposób myślenia i definicję istoty żywej i czy jesteśmy gotowi na towarzystwo we Wszechświecie?

Gośćmi debaty będą prof. Włodek Kofman, profesor wizytujący w Centrum Badań Kosmicznych PAN, dyrektor naukowy CNRS (Centre National de la Recherche Scientifique) w Instytucie Planetologii i Astrofizyki w Grenoble, uczestnik misji Mars Express i Rosetta oraz wielu innych pionierskich eksperymentów, dr Morgane Fortin z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Agnieszka Pollo z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i Narodowego Centrum Badan Jądrowych.

Debatę poprowadzi Klara Klinger, dziennikarka w dziale Kraj/Gospodarka „Dziennika Gazety Prawnej”.

 

Program wydarzenia znajduje się na stronie Instytutu Francuskiego w Polsce.

Bilety na spektakl „Serotonina” są do nabycia na stronie teatru. Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny.

Podsumowanie wieczoru odbędzie się podczas after party w barze Studio, już po godz. 23.00.

 

Paweł Z. Grochowalski

 

Źródło: Instytut Francuski w Polsce

Reklama