Przejdź do treści

Astronomowie odkryli nietypową planetę: Kepler-432b

Orbita planety Kepler-432b (wewnętrzna, czerwona pętla) oraz Merkurego dla porównania (zewnętrzna, pomarańczowa pętla). Czerwona kropka w środku wskazuje gwiazdę wokół której wirują obiekty. Źródło: Dr Sabine Reffert

Dwie grupy naukowców z Heidelbergu odkryły niezależnie bardzo niespotykaną planetę Kepler-432b. Jej masa oraz gęstość są jednymi z największych jakie do tej pory zaobserwowano. Obie grupy badaczy, jedna z Centrum Astronomii Uniwersytetu w Heidelbergu (ZAH), druga z Centrum Astronomii Instytutu Maxa Plancka w Heidelbergu (MPIA) donoszą, że planeta ma masę 6 razy większą niż masa Jowisza, ale taki sam rozmiar. Również kształt i rozmiar orbity są nietypowe.  Wyniki obu grup zostały opublikowane na łamach Astronomy & Astrophysics.

Większość znanych nam planet poruszających się wokół gwiazd-olbrzymów posiada duże, kołowe orbity. Dlatego Kepler-432b wraz ze swoją stosunkowo małą i wydłużoną orbitą jest nietypowy. Doktor Davide Gandolfi z Obserwatorium Astronomicznego w Heidelbergu, jeden z współautorów artykułu, wyjaśnia, że gwiazda, wokół której porusza się nowoodkryta planeta wyczerpała już swoje paliwo jądrowe i aktualnie puchnie. Jej promień jest aktualnie 4 razy większy niż promień Słońca, a w przyszłości spodziewamy się, że będzie jeszcze większy. Olbrzymia gwiazda centralna jest koloru czerwonego, dlatego astronomowie nazywają ją czerwonym olbrzymem.

Kepler-432b w swoim ruchu po orbcie znajduje się często w bardzo małej odległości od gwiazdy centralnej, przez co w ciągu roku wahania temperatury na planecie są bardzo duże. Rok planety Kepler-432b odpowiada 52 ziemskim dniom. W lecie temperatura sięga nawet 1000 stopni Celsjusza, podczas gdy zimą spada do 500 stopni.

Obie grupy naukowców do swojego odkrycia wykorzystały obserwacje wykonane przez 2.2 metrowy teleskop należący do Obserwatorium Calar Alto w Hiszpanii. Grupa z ZAH wykorzystała również dane zgromadzone przy pomocy  Nordic Optical Telescope znajdującego się na La Palmie (Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie). Dzięki  zebranym obserwacjom udało się dokładnie wyznaczyć masę planety.

Niestety, jak żartobliwie komentują autorzy prac, dni Kepler-432b są już policzone. W ciągu mniej niż 200 milionów lat planeta zostanie połknięta przez gwiazdę macierzystą. Być może to jest przyczyną tego, że planety takie jak Kepler-432b nie są częstymi odkryciami astronomicznymi.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Sciencedaily

Opracowanie: Alicja Wierzcholska

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Na ilustracji: Orbita planety Kepler-432b (wewnętrzna, czerwona pętla) oraz Merkurego dla porównania (zewnętrzna, pomarańczowa pętla). Czerwona kropka w środku wskazuje gwiazdę wokół której wirują obiekty. Źródło: Dr Sabine Reffert

Reklama