Przejdź do treści

Astronomowie odkrywają niezwykle rzadką gwiazdę

Wizja artystyczna teleskopu TESS obserwującego karła typu M z okrążającymi go planetami.

Zespół astronomów dokonał życiowego odkrycia, które pomoże odpowiedzieć na palące pytania dotyczące ewolucji gwiazd.

W 2017 roku zespół profesora Keivana Stassuna stworzył nowy model, który znacznie poprawił sposób, w jaki mierzy się gwiazdy.

Możliwość połączenia różnych typów pomiarów w jedną spójną analizę była z pewnością kluczem do rozszyfrowania różnych niezwykłych cech tego układu gwiazdowego – powiedział Stassun.

Model ten pomaga przewidzieć typy planet – zwanych egzoplanetami – krążących wokół odległych gwiazd. Został on użyty do określenia cech ponad 100 gwiazd znalezionych przez kosmiczny teleskop TESS i tysięcy innych. Jednak nic nie przygotowało zespołu na to, co ten nowy układ podwójny gwiazd może im powiedzieć o Wszechświecie.

Według Stassuna ten typ gwiazdy jest tak skrajnie niezwykły, że szczerze mówiąc, nie wpadlibyśmy na to, by go szukać – nikt wcześniej takiego nie widział!

Stassun wyjaśnił, jak kilka kluczowych składników sprawia, że ten układ podwójny jest niezwykle rzadki. Układy podwójne gwiazd nie są rzadkością w kosmosie, ale jedną z niezwykłych cech tego układu jest jego orientacja. Patrząc z Ziemi, gwiazdy zaćmiewają się nawzajem. Dzięki temu naukowcy mogą łatwiej obliczyć ważne cechy obu gwiazd, takie jak ich masa i jasność.

Ponadto, gwiazdy mogą zmieniać swój rozmiar i jasność w procesie zwanym pulsowaniem, a badania tych pulsacji pozwalają astronomom na badania wnętrza gwiazd, podobnie jak naukowcy zajmują się badaniem Ziemi wykorzystując drgania powstałe w wyniku trzęsienia ziemi do badania jej wewnętrznej struktury. Istnieją dwa rzadkie rodzaje pulsowania gwiazd, z których każdy dostarcza innego, uzupełniającego się obrazu wnętrza gwiazd. Jedna z gwiazd w tym układzie podwójnym wykazuje hybrydę obu tych rodzajów pulsacji.

Gwiazdy wykazujące którekolwiek z tych pulsujących zachowań są dość rzadki,; gwiazda wykazujące hybrydowe zachowanie pulsacyjne jest jeszcze rzadsza, powiedział Stassun.

Ponadto, ta wyjątkowa gwiazda ma silne pole magnetyczne, co jest zdecydowanie rzadkie w przypadku hybrydowych gwiazd pulsujących, a co może być kluczowym brakującym składnikiem w obecnych teoriach dotyczących zrozumienia najwcześniejszych etapów ewolucji gwiazd.

Wreszcie, według Stassuna, jest to pierwszy raz, kiedy znaleziono jedną z tych rzadkich hybrydowych magnetycznych gwiazd pulsujących, będącej częścią gromady otwartej NGC 6193, a co więcej, i jest częścią zaćmieniowego układu podwójnego. Wydaje się dość mało prawdopodobne, że TESS odkryje inną gwiazdę, która posiada wszystkie te cechy razem.

Według Daxa Feliza, odkrycie tego rzadkiego zaćmieniowego układu podwójnego dostarcza fascynującego poligonu doświadczalnego do zrozumienia, jak układy podwójne ewoluują w czasie. Ponieważ misja TESS kontynuuje obserwacje dużych obszarów nieba, układy gwiazd takie jak HD 149834, które znajdują się w gromadach gwiazd, mogą nam pomóc w dalszym zrozumieniu ewolucji gwiazd.
 

Więcej informacji:

Źródło: Vanderbilt University

Opracowanie: Agnieszka Nowak
 

Na ilustracji: Wizja artystyczna teleskopu TESS obserwującego karła typu M z okrążającymi go planetami. Źródło: NASA’s Goddard Space Flight Center.

Reklama