Przejdź do treści

Astroteam z Krojczyna pojedzie do Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych

 Wyróżniona szóstka dziewczyn - radość z wyjazdu do Niemiec. Źródło: Gimnazjum w Krojczynie

Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krojczynie (Ziemia Dobrzyńska) przez kilka miesięcy uczestniczyli w projekcie „Odkrywamy planety”, którego zwieńczeniem było przystąpienie do konkursu astronomicznego zorganizowanego przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Astroteamem z Krojczyna opiekowała się pani Agnieszka Kołodziejska, nauczycielka fizyki i informatyki. Celem konkursu było wyróżnienie i promocja utalentowanych oraz biorących aktywnie udział w zajęciach uczniów, a formuła polegała na przygotowaniu prac multimedialnych dokumentujących pracę i osiągnięcia w projekcie.

Uczniów wspomagała też Astro Baza w Dobrzyniu nad Wisłą, której koordynatorem jest pan Łukasz Kołodziejski.

Uczennice z krojczyńskiego gimnazjum w składzie: Natalia Bukowska, Klaudia Habasińska, Joanna Kowalewska, Natalia Szydłowska, Magdalena Zarębska i Oliwia Żuchowska znalazły się wśród 30 najbardziej kreatywnych uczniów, którzy 6 października br. zostali wybrani przez Radę Programową kujawsko-pomorskich ASTROBAZ, stanowiącą jednocześnie Jury konkursu. W nagrodę wybrana szóstka będzie uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym do Niemiec w dniach: 22-27 października 2015 roku.

Uczennice odwiedzą m.in. Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych (ESOC) Europejskiej Agencji Kosmicznej w  Darmstadt oraz obserwatorium astronomiczne im. F. Archenholda w Berlinie, w którym znajduje się najdłuższy na świecie i wciąż sprawny ruchomy refraktor (teleskop soczewkowy), a także ekspozycja przedstawiająca historię astronomii od Babilonii aż do czasów współczesnych. Ważnym punktem wyprawy będzie Instytut Radioastronomii imienia Maxa Plancka w Effelsbergu k/Bonn z największym radioteleskopem w Europie. Na trasie wycieczki znajduje się także berlińskie Muzeum Techniki oraz Jena – siedziba słynnego planetarium oraz znanych i cenionych zakładów optycznych „Carl Zeiss”.


Źródło: Gimnazjum Krojczyn

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Na zdjęciu: Wyróżniona szóstka dziewczyn - radość z wyjazdu do Niemiec. Źródło: Gimnazjum w Krojczynie

Reklama