Przejdź do treści

Atlas V wynosi czwartego satelitę wczesnego ostrzegania przed pociskami SBIRS GEO 4

jpg

Rakieta Atlas V wysłała z przylądka Cape Canaveral na orbitę 4. satelitę nowoczesnego globalnego systemu ostrzegania przed pociskami SBIRS GEO. Był to ostatni potrzebny element sieci, by zapewnić globalną widoczność startujących pocisków na całym globie i całkowicie zdobyć takie same możliwości jak satelity poprzedniej generacji DSP.

Wart ponad miliard dolarów satelita wystartował na szczycie rakiety Atlas V o 1:48 w nocy czasu polskiego. Rakieta leciała w konfiguracji 411 z pojedynczą rakietą pomocniczą na paliwo stałe u boku. Pierwszy stopień pracował przez 4 minuty. Następnie po separacji rozpędzaniem statku i rakiety zajął się górny stopień Centaur. Po 14 minutach od startu zakończyło się pierwsze odpalenie Centaura i satelita znalazł się na niskiej orbicie parkingowej. Po kilkunastominutowej fazie dryfu, rakieta po raz kolejny odpaliła swój silnik i po trwającej około 5 minut pracy ustawiła się z ładunkiem na docelowej orbicie transferowej do geostacjonarnej (GTO). Separacja rakiety z satelitą nastąpiła po 43 minutach od startu.

Wysoki priorytet Pentagonu


Sieć satelitów SBIRS to wielomiliardowy program Pentagonu, odpowiedzialny za wczesne ostrzeganie przed odpalaniem wszelakich pocisków (od rakiet krótkiego zasięgu do międzykontynentalnych systemów ICBM), które mogłyby zagrażać Stanom Zjednoczonym, ich wojsku na świecie czy sojusznikom.

Pierwszy z satelitów SBIRS GEO został wysłany w 2011 roku, drugi w 2013, a trzeci wyniesiono na początku 2017 roku. Wszystkie wystartowały na rakiecie Atlas V.

Przeczytaj więcej o systemie i poprzednim starcie z satelitą SBIRS GEO 3

System SBIRS zastąpi wysłużony DSP, który został zapoczątkowany w latach 60., jeszcze w czasach Zimnej Wojny. SBIRS jest lepiej przygotowany do zagrożeń związanych z pociskami krótkiego zasięgu i znacznie bardziej czuły. Program DSP powstał w erze pocisków międzykontynentalnych, gdzie zagrożenie dla USA było skupione na Związku Radzieckim i jego sojusznikach.

SBIRS jest w stanie skanować teren, jak również wykonywać szczegółowe obserwacje konkretnych celów jakimi są znane wyrzutnie rakiet czy obszary, w których prowadzi się działania wojenne.

Więcej o satelicie


Każdy z satelitów systemu bazuje na platformie A2100 firmy Lockheed Martin, ma wagę 4 500 kg i jest budowany z myślą o funkcjonowaniu przez 12 lat. Satelity mają zamontowane po dwa sensory: jeden skanujący i drugi skupiający się na konkretnym obszarze. Oba są wrażliwe na trzy pasma promieniowania podczerwonego.

Skanujący sensor przechodzi po całym widocznym z pozycji satelity dysku Ziemi, a drugi jest skupiony stale na jednym lub kilku obszarach, przechodząc sukcesywnie między nimi. Dzięki wysokiej wrażliwości sensorów, satelity mogą być również wykorzystywane do obserwacji pożarów, kontroli wchodzących w atmosferę szczątków satelitów czy zbierania danych o działalności człowieka generującej emisję światła w podczerwieni, która może nie być widoczna przez satelity optyczne i radarowe.

Satelita jest zasilany przez parę paneli słonecznych i wraz z bateriami platforma dostarcza urządzeniom na satelicie 2800 W mocy. Do korpusu statku przymocowano anteny komunikacyjne umożliwiające bezpieczną komunikację z Ziemią.

Podsumowanie


Był to pierwszy start rakiety Atlas V w tym roku, 3. start amerykański. Operator rakiety - firma ULA - startowała wcześniej już w styczniu z innym wojskowym satelitą, za pomocą rakiety Delta IV.

Źródło: ULA/SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Atlas V startująca w konfiguracji 411 z satelitą wczesnego ostrzegania SBIRS GEO 4. Źródło: ULA.

Reklama