Przejdź do treści

Atlas V wynosi satelitę komunikacji dla NASA TDRS-M

Dziś z Florydy wystartowała rakieta Atlas V z satelitą TDRS-M, który uzupełni kluczowy dla NASA szkielet telekomunikacyjny z satelitami na niskiej orbicie okołoziemskiej i Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Start nastąpił w środku przeznaczonego do tego okna o 14:29 czasu polskiego. Niewielkie opóźnienie było spowodowane problemami z górnym stopniem Centaur. Rakieta leciała w podstawowej dwustopniowej konfiguracji, bez pomocniczych stopni na paliwo stałe. Cały lot trwał około 2 godziny. Górny stopień odpalał swój silnik dwa razy, by umieścić ważącego 3,5 t satelitę na orbicie GTO, skąd powędruje o własnym napędzie na orbitę geostacjonarną.

O ładunku


Satelita, gdy zostanie aktywowany będzie oznaczony jako TDRS-13. Jest to trzeci i ostatni satelita 3. generacji systemu.

System TDRSS został powołany do życia w latach 70. Wcześniej agencja polegała na stacjach naziemnych, które nie zapewniały jednak stałego kontaktu z sondami. Pierwsze satelity TDRS trafiły na orbitę w latach 80., wynoszone przy pomocy wahadłowców. Pierwsza generacja liczyła w sumie 7 statków. W latach 90. druga generacja w liczbie 3 satelitów trafiła do służby. Do tej pory wysłano dwa satelity trzeciej generacji, oba trafiły na orbitę za pośrednictwem rakiety Atlas V. Obecnie satelity systemu obsługują kilkadziesiąt misji NASA w tym teleskop Hubble’a i Międzynarodową Stację Kosmiczną. Oprócz tego satelity służą w komunikacji misji innych agencji rządowych, lotnictwu, misjom balonowym i bazom Antarktycznym. Ponadto system ten pośredniczy także w komunikacji z samymi startującymi rakietami. Chociażby piątkowy lot był wspierany przez jednego z satelitów flotylli - TDRS 12.

Satelita typu TDRS-M jest zbudowany w oparciu o platformę Boeinga BSS-601HP, będzie to ostatni satelita oparty o ten system. W najnowszych kontraktach stosuje się już znacznie poprawioną platformę serii 702. Satelita ma wysokość 8 m i waży 3 454 kg. Po bokach zamontowane są dwie duże anteny z pojedynczym dostępem i wysoką przepustowością. Za komunikację z Ziemią odpowiada mniejsza antena Space-Ground. Na dolnej ścianie statku, zwróconej w Ziemię znajduje się siatka anten równoległego dostępu z 32 elementami antenowymi odbierającymi sygnał i 15 transmitującymi.

Anteny pojedynczego dostępu operują w pasmach Ku, Ka (do 800 Mb/s) oraz S (25 Mb/s). Siatka równoległego dostępu pozwala na jednoczesny kontakt z maksymalnie 5 satelitami na paśmie S.

Podsumowanie


Lot rakiety przebiegł sprawnie i po niecałych dwóch godzinach rakieta odłączyła od siebie satelitę. Teraz nastąpią szczegółowe testy systemów statku, by potem za pomocą swojego silnika głównego mógł się on wspiąć samodzielnie na pozycję geostacjonarną. Satelita ma być użytkowany przez 15 lat.

Był to 72. start rakiety Atlas V. Następna misja tej rakiety ma się odbyć już we wrześniu. Wtedy zostaną wyniesione dwa tajne ładunki dla Narodowego Biura Rozpoznania Stanów Zjednoczonych.

Źródło: SFN/SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Atlas V startująca ze stanowiska LC-41 z satelitą TDRS-M na szczycie. Źródło: ULA.