Przejdź do treści

Atlas V wysyła na orbitę tajny ładunek NROL-79

Z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych wystartowała rakieta Atlas V z tajnym ładunkiem dla Narodowego Biura Rozpoznania Stanów Zjednoczonych. Ładunek desygnowany oznaczeniem NROL-79 zawiera prawdopodobnie parę satelitów rozpoznawczych, przeznaczonych do obserwacji obcych statków i samolotów.

Rakieta Atlas V wzniosła się z kompleksu startowego 3E w bazie lotniczej Vandenberg 1 marca 2017 roku o 18:50 polskiego czasu. Rakieta leciała w najprostszej konfiguracji 401 – bez rakiet pomocniczych, z 4-metrową owiewką na ładunek i stopniem górnym Centaur.

Dolny stopień działał przez około 4 minuty. Następnie do pracy zabrał się górny stopień Centaur. Chwilę po tym jak w Centaurze uruchomiony został silnik RL-10C, miało nastąpić odrzucenie osłony chroniącej tajny ładunek. Zgodnie z polityką tajnych lotów wojskowych, transmisja publiczna startu została wtedy przerwana.

Zarówno ładunek jak i docelowa orbita misji są informacjami utajnionymi. Jednak za sprawą obserwacji typu rakiety wynoszącej, przecieków, operacji przed startem i w końcu odnalezieniu satelity na niebie udaje się zwykle ustalić cel i rodzaj ładunku. Nie inaczej było tym razem i można z dużą dozą pewności stwierdzić, że w przypadku tej misji mamy do czynienia z parą satelitów 3. generacji programu morskich satelitów zwiadowczych NOSS.

NOSS to jeden z najstarszych tajnych programów satelitarnych Stanów Zjednoczonych. Pierwsza generacja satelitów programu poleciała w 1976 roku. Satelity latały wtedy w trójkach i na bazie sygnałów radiowych ustalano pozycję widzianych statków. Między 1990 i 1996 rokiem, na orbity wysłano 2. generację satelitów. Najnowsze wersje zaczęto wysyłać w 2001 roku. Wówczas zredukowano liczebność grup, w których latają satelity to dwóch sztuk. Flotylla satelitów NOSS lata na wysokości 1100 km.

Na ostateczne potwierdzenie przeznaczenia satelity będziemy musieli poczekać, aż zostanie on zaobserwowany z Ziemi.

Start Atlasa V był 11. startem rakiety orbitalnej w 2017 roku. Był to już 4. start rakiety amerykańskiej w tym roku i zarazem 2. start rakiety Atlas V. W całej historii rakiety Atlas V, był to jej 70. start, a 35. w konfiguracji 401. Był to też 14 ładunek wysyłany przez tą rakietę dla NRO.

Źródło: ULA/Spaceflight101

Więcej informacji:
  • informacja dot. udanego startu od operatora rakiety, firmy ULA
  • film ze startu rakiety Atlas V z ładunkiem NROL-79

Na zdjęciu: Startująca 1 marca 2017 roku z bazy Vandenberg w Kaliforni rakieta Atlas V z tajnym ładunkiem NROL-79. Źródło: ULA.

Reklama