Przejdź do treści

Australia zawarła strategiczne partnerstwo z ESO

Satelitarne zdjęcie Australii
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) oraz Australia zawarły strategiczne partnerstwo. To może być pierwszy krok Australii do członkostwa w ESO. Przypomnijmy, iż od 2015 roku członkiem ESO jest Polska.

W maju 2017 r. rząd australijski ogłosił swoje intencje negocjacji strategicznego partnerstwa z ESO, aby dać astronomom z Australii dostęp do najnowocześniejszej infrastruktury badawczej ESO. Negocjacje te się zakończyły i 11 lipca 2017 r. w Canberze podpisano porozumienie o strategicznym partnerstwie ESO i Australii. Ceremonia odbyła się podczas dorocznej konferencji Australijskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Na mocy umowy przez dziesięć lat Australia będzie wnosić wkład finansowy na rzecz ESO, z potencjalną możliwością uzyskania później pełnego członkostwa. Zapewni to astronomom z tego kraju dostęp do teleskopów w Obserwatorium La Silla Paranal w Chile, a australijskiemu przemysłowi współpracę przy projektach realizowanych przez ESO. Jednocześnie ESO skorzysta z australijskich doświadczeń w zakresie zaawansowanej optyki adaptatywnej i technologii światłowodowych.

W ostatnich latach Australia najwyraźniej próbuje zacieśniać różnego rodzaju więzy z Europą. Warto przypomnieć, że niedawno dołączyła do Konkursu Piosenki Eurowizji.

Australia to 6. pod względem powierzchni kraj na świecie, ale żyje w nim mniej mieszkańców niż w Polsce.

Australia posiada kilkanaście naukowych obserwatoriów astronomicznych, z których jako najbardziej znane można wymienić Parkes Radio Observatory, czy Siding Spring Observatory. Australijscy astronomowie zajmują się wieloma tematami współczesnej astronomii, a witryna internetowa Australijskiego Towarzystwa Astronomicznego podaje, iż astronomiczne zespoły badawcze pracują na kilkunastu australijskich uniwersytetach. Australia jest aktywna w różnych międzynarodowych projektach astronomicznych. Wśród członków Międzynarodowej Unii Astronomicznej jest około dwukrotnie więcej astronomów australijskich niż polskich.

Więcej informacji:

Źródło: ESO

Na zdjęciu:
Satelitarne zdjęcie Australii. Źródło: Reto Stöckl / NASA Goddard Space Flight Center.


Reklama