Przejdź do treści

W Australii rozpoczynają się poszukiwania pozaziemskich cywilizacji

Radioteleskop Parkes
W Australii rozpoczął się nasłuch potencjalnych sygnałów od pozaziemskich cywilizacji. Naukowcy będą go prowadzić przy pomocy radioteleskopu w Obserwatorium Parkes. Informację podała australijska agencja naukowa CSIRO.

Radioteleskop Parkes ma średnicę 64 metrów. Właśnie dołączył do projektu Breakthrough Listen, w ramach którego funkcjonują już dwa amerykańskie teleskopy Green Bank Telescope w Zachodniej Wirginii oraz Automated Planet Finder w Obserwatorium Licka w Kalifornii. Celem Breaktrough Listen jest poszukiwanie sygnałów radiowych lub laserowych od pozaziemskich cywilizacji.

„Te wielkie teleskopy są uszami planety Ziemia i teraz będą nasłuchiwać sygnałów od innych cywilizacji” skomentował rosyjski miliarder Jurij Milner, fundator projektu Breakthrough Initiatives, w ramach którego działa Breaktrough Listen.

Breakthrough Initiatives to inicjatywa ufundowana przez Milnera w 2015 roku. Jej zadaniem są poszukiwania pozaziemskich cywilizacji. Oprócz Breaktrought Listen mającego finansowanie na poziomie 100 milionów dolarów, kolejne 100 milionów dolarów zostanie wydatkowanych na stworzenie odpowiedniej technologii i wysłanie sondy do najbliższego układu planetarnego Proxima Centauri. Trzecim elementem projektu jest Breakthrough Message, czyli wysłanie komunikatu z Ziemi do różnych obiektów w kosmosie.

Pierwszym obserwowanym przez radioteleskop Parkes obiektem był w ramach Breaktrough Listen właśnie układ Proxima Centauri. Po 14 dniach testów, 8 listopada 2016 r. ogłoszono, że wszystko działa poprawnie i rozpoczyna się naukowa faza Breaktrough Listen. Wybór Proximy Centauri na początek wydaje się oczywisty, bowiem po pierwsze jest to najbliższa względem Słońca gwiazda, a po drugie - niedawno ogłoszono odkrycie planety Proxima b o wielkości zbliżonej do Ziemi i krążącej w ekosferze.

Dr Andrew Siemion, dyrektor Berkeley SETI Research Center i kierownik projektu naukowego Breakthrough Listen, stwierdził, iż pomimo bardzo niewielkiej szansy, że na Proximie b wykształciło się inteligentne życie, trzeba to sprawdzić.

Projekt poszukiwań obcych cywilizacji uzyskał aż 25% czasu obserwacyjnego na radioteleskopie Parkes w ciągu najbliższych pięciu lat. Odbierane sygnały posłużą naukowcom również do innych celów niż szukanie sygnału od kosmitów, będą badane także naturalne procesy występujące w kosmosie.

Więcej informacji:

Źródło: CSIRO

Reklama